Bebeklerde Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Öksürük

Bebeğiniz öksürmeye başladı ve nedenlerini ve ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, sakın telaşlanmayın. Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? Bebeklerde öksürük nedenleri nelerdir?  Bebeklerde öksürük nasıl geçer? Yeni doğan bebeklerde öksürük olur mu? Gibi soruların cevabını bulacağınız yazımızı mutlaka okuyun.

Bebeklerde öksürük nedenleri nelerdir?

Bebeklerde öksürüğün birçok sebebi olabilir. En sık karşılaşılan sebepleri sayalım:

 • Soğuk algınlığı: Bebeğiniz soğuk almışsa, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz yaşarması, iştah kaybı ve ateş yükselmesi görülebilir.
 • Solunum sinsityal virüsü: Bebeklerde çok yaygın görülen bir virüstür. Bebeklerde soğuk algınlığına neden olabildiği gibi nefes darlığına da neden olabilir. Kasım ve mart aylarında bebeklere soğuk algınlığına yakalanma olasılığını artırdığı gibi, bronşit, akciğer iltihabı gibi daha ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabilir.
 • Alerjiler, astım ve çevresel etmenler: Alerjisi olan bebekler, hayvan tüyü, toz akarları gibi ortamlarda öksürmeye başlayabilir. Astımlı olan bebeklerde özellikle geceleri çok öksürebilirler. Soğuğa maruz kalan bebek eğer astımlıysa öksürüğü tetikleyebilir.
 • Bronşit ve akciğer iltihabı: Bronşit ve akciğer iltihabı olan bebeklerin öksürüğe yakalanma olasılığı artmaktadır.
 • Sinüzit: Sinüzit bebeğinizde burun akıntısını ve öksürüğe neden olan bir enfeksiyonu barındırabilir.

Bebeklerde boğmaca öksürük

Boğmaca öksürüğe yakalanmış bir bebek 20-30 saniye durmaksızın öksürebilir. Bebeğinizde burun akıntısı, hapşırma ve şiddetli öksürük nöbetleri gibi soğuk algınlığı belirtileriyle karşılaşabilirsiniz. Boğmaca öksürük ciddi bir hastalık olabilir. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

bebeklerde_oksuruk_1

Bebeklerde Ne Zaman Ve Hangi Durumlarda Öksürük Ciddi Sonuçlar Doğurabilir?

 • Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse,
 • Bebeğiniz normalden daha zor nefes alıp veriyor gibi görünüyorsa
 • Bebeğinizin hırıltısı varsa
 • Bebeğinizin sarı, yeşil ya da kanlı balgamı varsa
 • Bebeğinizin kalp, akciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlığı varsa
 • Bebeğinizin öksürürken kusma eğilimi varsa

Durum beklediğinizden daha ciddi olabilir. En kısa zaman da doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeğiniz öksürüyorsa, öncelikle bebeğinizin kaldığı odayı daha nemli tutun. Bunu buhar veren makinelerle ya da odasına sıcak su koyarak yapabilirsiniz. Bebeğinizi yatırdığınızda kafasının altına yastık koymayı ihmal etmeyin. Ayrıca bebeğiniz ek gıdaya başlamışsa ılık çorba gibi yiyeceklerle boğazını nemli tutun ve tahriş olmasını engelleyin. Burada da unutulmaması gereken tek şey; doktorunuza başvurmadan kesinlikle ekstra şeylere başvurmamanızdır.

3 Responses

 1. öksürük nasıl geçer dedi ki:

  sayenizde küçük kardeşim kurtuldu öksürükten çok teşşekürler takipte kalacağım

 2. öksürük nasıl geçer dedi ki:

  Guzel bilgiler veriyorsunuz çok sagolun