Kalp Şeklinde Kapı Süsü Yapımı

Evlerimizin kapılarını süsleyeceğimiz birbirinden güzel kapı süslerini hazır almak yerine evde kendimiz yapsak daha kıymetli olacağını düşünmekteyiz. Sizlerle kalpli kapı süsü çalışmalarından birinin örneğini yapılış aşamalarıyla birlikte paylaşıyoruz. Sizler de kalp, kare ya da yuvarlak kapı süsleri yapabilirsiniz. Ayrıca kapı süslerini biraz daha geliştirirseniz, üzerilerinde düşünüp fikirler üretirseniz ev için değil hastane odası kız ya da erkek bebek kapı süsleri yapabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Aşağıda gördüğümüz kalp şeklinde ev kapı süsünün yapım aşamalarını sizlerle paylaşıyoruz. Adım adım kapı süsü nasıl yapılır aşağıdaki fotoğrafları takip ederek görebilirsiniz.

hastane-odasi-kapi-susu-ev-kalp-kiz-erkek-bebek-kapi-susu-yapimi (1)

İlk olarak 20-30 santim büyüklüğünde ki bu büyüklüğü dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz daha küçük ya da daha büyük kapı süsleri yapabilirsiniz. Kapı süsü yapmak için seçtiğimiz kumaşı -ki bu genelde keçeden yapılmaktadır- kalp şeklinde kesiyoruz. Karton bir kalıp kullanarak kalp şeklinde kesmek daha güzel ve daha kolay olacaktır sizler için.

hastane-odasi-kapi-susu-ev-kalp-kiz-erkek-bebek-kapi-susu-yapimi (2)

Daha sonra kestiğimiz kalıpları birbirine iğnelemeden önce üzerine eklemek istediğimiz oya, kurdele, keçe gibi aksesuarlarla süslüyoruz. Bu işlemleri gerek el iğnesiyle gerekse makine yardımıyla yapabiliriz. Eğer dikilmesi zor bir kumaş ya da aksesuar varsa elinizde silikon tabancası ile yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde de en az dikmek kadar sağlam olacaktır.

hastane-odasi-kapi-susu-ev-kalp-kiz-erkek-bebek-kapi-susu-yapimi (3)

Daha sonra kumaşlarımızın içte kalacak kısımlarını ters çevirip kenarlarından birbirine dikiyoruz ve içini elyafla ya da pamukla doldurmak için bir kaç santim boşluk bırakıyoruz. İçini doldurduktan sonra tıpkı yastık kılıfı diker gibi içe katlıyoruz ve çok ince dikişlerle elyaf doldurduğumuz yeri dikiyoruz. Sonradan yaptığımız dikiş izleri belli olmasın istiyorsak eğer diktiğimiz yerin üzerini dantel kurdele gibi bir aksesuarla süsleyebiliriz.

hastane-odasi-kapi-susu-ev-kalp-kiz-erkek-bebek-kapi-susu-yapimi (4)

Kolay Gelsin…

 

 

2 Responses

 1. Feride dedi ki:

  Slm.a
  Instagramda giydiginiz elbiseler cok hos.
  Acaba kendiniz mi dikiyorsunuz? Kalibini nereden temin ediyorsunuz? Almanyadan yaziyorum.. ben de tessettüre uygun elbise dikmek istiyorum.. ama malesef kalip bulamiyorum.. yardimci olabilir misniz?
  Selamlarla
  FERIDE

 2. ebru dedi ki:

  merhaba dikiş makinesi almayı düşünüyorumda siz hangi markayı kullanıyorsunuz ve hangisindren memnunsunuz ?