Keçeden Kuş Yuvası ve Kaktüs Yapılışı | El Emeği

Keçeden yapılan el işlerinin çok moda olduğu şu son günlerde bir okurumuz internette gördüğü ve çok beğendiği bir keçeden yapılmış bir aksesuarı nasıl yapıldığını izah ederek bizlerle paylaşmış. Biz de sizlere Gülşen Hanım’ın yaptığı, Zehra Hanım’ın da görüp beğenerek bizlerle paylaştığı keçeden kuş yuvası ve kaktüs modelini sizlerle paylaşıyoruz.

İlk olarak aşağıda görüldüğü gibi keçeden kaktüslerimizi yapmak üzere yarım kalp şeklinde keçelerimizi kesiyoruz. Ve aynı zamanda kaktüslerin üzerini süsleyeceğimiz renkli çiçekler için dilediğimiz gibi kalıplar da çıkarabiliriz. Keçelerin teker teker etraflarını dikiyoruz ve üç adet keçeyi tam orta noktalarından şekildeki gibi birbirine sabitleyerek dikiyoruz. Daha sonra üst üste koyup etrafını ve ortasını diktiğimiz keçelerin içerisini aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi elyafla ya da pamukla dolduruyoruz. Gerçekçi bir görüntü vermek için keçelerin dışta kalan köşe kısımlarına küçük düğümler atabiliriz sarı iplerle.

kece-cicek-yapimi-saksida-kaktus-ve-kus-2

Ardından keçelerin içlerini doldurduktan sonra alt taraflarını da pamuk ya da elyaf dışarı çıkmayacak şekilde dikiyoruz. En başta keçelerin üstlerine koymak için sabitlediğimiz çiçekleri de süsleyip kaktüslerimizin üstüne yapıştırarak ya da dikerek sabitliyoruz.

kece-cicek-yapimi-saksida-kaktus-ve-kus-3

Daha sonra kaktüslerin yanına dekor olması için dikeceğimiz kuşlar için de aşağıdaki şekildeki gibi keçeden modeller çıkartıp birbirine dikiyoruz ve içlerini tekrar elyafla dolduruyoruz. Gözlerini, gagasını ve kanatlarının üzerilerindeki siyahlıkları siyah ip kullanarak yapabilirsiniz. Alt kısmına sabitlemek için dilerseniz anahtarlığın yuvarlak telini geçirip yapıştırabilirsiniz ya da tel kullanmadan da bunu yapmak mümkündür.

kece-cicek-yapimi-saksida-kaktus-ve-kus-4

Ve aşağıda gördüğünüz gibi keçeden yapılmış kaktüsümüz ve serçemiz hazır durumda. Sizler de aynısını ya da hayal gücünüze göre farklı modellerini yapabilirsiniz. Ben aynı zamanda gerçeklik katmak ve hoş görüntü vermek için bıldırcın yumurtası da koydum saksının içerisine.

kece-cicek-yapimi-saksida-kaktus-ve-kus- kece-cicek-yapimi-saksida-kaktus-ve-kus-6

Kolay gelsin… 🙂

Zehra Karaduman Hanım’a teşekkürler…