Kibrit Kutularından Dekoratif Süsler Yapımı | İlginç Tasarımlar

Artık evlerimizde kullandığımız kibrit kutularını bittikten sonra atmaktan vazgeçiyoruz ve kibrit kutularından dekoratif süsler, şekerlikler, buzdolabı magnetleri vs tasarımlar yaparak değerlendiriyoruz. Hem eğlenceli, hem renkli hem de görselliğiyle yakınlarımıza “bu süs kutularını nereden aldın?” sorusunu sorduracak kadar dekoratif kutular yapmak için kolları sıvıyoruz. Kaplık, duvar kağıdı, keçe kullanarak birbirinden renkli kutular yapmak gerçekten çok kolay.

Kibrit kutularını renkli kağıt, kaplık kullanarak süslemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Renkli, dekoratif süs kutusu yapımına ilk olarak kibritin dış kısmını tamamen saracak şekilde enine ve boyuna ölçtüğümüz renkli kağıdımızı kesiyoruz. Daha sonra sağlamlığını uzun süre saklayacak uhu ya da japon yapıştırıcısı gibi maddeler kullanarak dış kısmını kaplıyoruz.

Daha sonra dilersek kibrit kutusunun iç kısmının yani tepsisinin iç kısmını da kaplayabiliriz. Eğer dış kısmını kaplarsak kibrit tepsisi, dış kartona girmekte zorluk çekecek ve eğilecektir.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi son olarak renkli, dekoratif, otantik süs kutusunun üzerini spontane bir şekilde süsleyebiliriz.

kibrit-kutusu-12

Dilerseniz aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi keçeden uzaylı bebekler yapıp süslediğiniz kutulara farklı beşik görüntüleri de verebilirsiniz.

kibrit-kutusu-1

Burada da mavi tonlarındaki çizgili renkli kartonlarla süslenmiş dekoratif kutuları görüyoruz. Bunlar da sizin için kutu yapımı konusunda bir fikir olabilir.

 

kibrit-kutusu-4

En renkli olanlardan birisi de aşağıda gördüğümüz renkli şekerlik kutusu. Kibrit kutusunu renkli kalpli pembe kağıtla kaplayıp ortaya çıkarılan dekoratif kutu sizin için başka bir fikir olabilir.

kibrit-kutusu-5 kibrit-kutusu-6 kibrit-kutusu-7

Bu fotoğrafta da en başta söylediğimiz gibi keçeyle karton kaplama tekniğiyle yapılmış dekoratif keçe süs kutuları. Kibrit kutularını keçeyle süslemek başka bir fikir olabilir sizler için.

kibrit-kutusu-10 kibrit-kutusu-11