Kumaşlardan Gelin Çiçeği, Buketi Yapımı |Resimli Anlatımlı

Evde Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır? | Evde Gelin Buketi Nasıl Yapılır? | Kumaşlardan, Dantelden Dekor Çiçek Nasıl Yapılır?

Düğün arefesindeki her gelin adayının seçmekte zorlandığı gelin buketlerini kendimiz de dilersek evlerimizde gerek kumaşlardan gerekse yapay çiçeklerden yapabiliriz. Biz şimdilik sizlere kumaşlardan gelin buketi, çiçeği ya da evimizde dekor olarak kullanmak için kumaşlardan ve dantelten nasıl çiçek, buket yapıldığını sizlere anlatacağız…

İlk olarak süngerimizi huni şeklinde aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi kesiyoruz.

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (10)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra Süngerin etrafını çevirmek için kumaş kalıbını çıkartıyoruz. Aşağıdaki gibi elips kalıplar keserek ya da süngerin trafını sardıktan sonra sabunla işaretleyerek de kesebiliriz. Bu şekilde çeyrek daire şeklinde bir kalıbımız olacak.

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra kalıbımızla gergin bir şekilde süngerin etrafını çeviriyoruz ve iğneliyoruz. Daha sonra iğnelediğimiz yerleri silikon tabancasıyla yapıştırabiliriz ya da dilersek kumaşla aynı renkte bir iple dikebiliriz de.

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

Çiçek yapmak için hazırladığımız kumaşları, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi iki-üç santim kalınlığında ikiye katlıyoruz ve alt taraflarını büzerek dikiyoruz. Daha sonra kendi etrafında rulo yapıp kumaştan çiçek, gül şekli vereceğiz.

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

Resimde görüldüğü gibi kumaşlarımızın alt tarafını büzüp diktikten sonra rulo şekli verdik ve kumaş güllerimizi hazırladık.

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra kumaş çiçeklerimizi süngerin üzerine dilersek dikebiliriz dilersek de silikon tabancasıyla yapıştırabiliriz. Bu ikisini aynı anda yapmak yani hem dikip hem de yapıştırmak çok daha sağlam bir gelin el çiçeği tasarlamamıza yardımcı olacaktır.

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi ilk başta kestiğimiz elips şeklindeki kumaş kalıplarımızı şimdi çiçeklerin etrafına sarıp iğneliyoruz daha sonra iğnelediğimiz yerlerden kumaşla aynı renkte bir iple dikebiliriz ya da tekrar silikon tabancasıyla yapıştırabiliriz.

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

En son hamle olarak da dantelimizi Gelin Buketinin etrafına sarıp bir broş ya da kolye ucu gibi güzel, dekoratif bir süsle düğümlediğimiz, fiyonk yaptığımız yerin üzerini kapatabiliriz.

kumaslardan-dantelden-nasil-cicek-buket-dekor-sus-yapilir-gelin-cicegi-buketi (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sizler de farklı bir tasarım olsun istiyorsanız evlerinizde kendi gelin çiçeklerinizi tasarlayabilirsiniz ya da vazolarınızda sergilemek için bu şekilde çiçek demetleri yapabilirsiniz. Kolay gelsin…