Bebekler Ne Zaman Yüzmeye Başlayabilir?

Bebeğim Yüzmeye Ne Zaman Başlar

Havalarında ısınmasıyla bebeği olan birçok annenin tatile çıkıp çıkmama konusunda endişeleri var. Bebekli annelerin aklına; Bebeğimi denize veya havuza götürebilir miyim? Bebeğimi yüzmeye götürebilir miyim? Bebeğim ilk ne zaman denize veya havuza girebilir? Bebeğimi aşıdan önce ve sonra yüzmeye götürebilir miyim? Bebeğimle yüzmeye giderken yanıma neler almalıyım? gibi birçok soru gelebilir. Bütün bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.
BEBEĞİM HAVUZA VEYA DENİZE NE ZAMAN GİDEBİLİR? BEBEĞİM NE ZAMAN YÜZMEYE BAŞLAMALI? BEBEĞİMİ YÜZMEYE GÖTÜREBİLİR MİYİM?
Yazın gelmesiyle tatil severlerin en çok sevdiği şeylerden birisi yüzmek. Peki, bebekler ne zaman girmeli denize veya havuza ya da kaç aylıktan itibaren yüzmeye başlatabiliriz. Uzmanların bebeğin ilk 3 yaşına kadar denize veya havuza yüzmeye götürdüğünüzde çeşitli tehlikelerin olduğu yönünde görüşü mevcut. Denizde veya havuzda yüzmek 2 aylıktan küçük bebekler için gerçekten tehlikeli olabilir. Denizde veya havuzda 2 aylıktan küçük bebeklerin bağışıklık sistemini tehlikeye sokan birçok hastalık vardır. Ayrıca bebeklerin vücut ısıları oldukça değişkendir. Bebekler 12 aylık olana kadar vücut ısısını sabit tutmak oldukça zordur. Eğer su soğuk ise bebek üşür ve titremeye başlar. Dudaklarında ve vücudunda morarmalar başlar. Eğer bebeğinizin titremeye başladığını fark etmişseniz bebeğinizi hemen çıkarın ve havlu yardımıyla kurulayıp ısıtın. Su çok sıcaksa o da tehlikelidir. Havuz sıcaklığının ideal sıcaklığı 29-31 ®C olmalıdır. Diğer önemli noktalardan biride suyun hijyenidir. Bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinler ve çocuklara göre oldukça zayıftır. Bakteri ya da parazitler bebeği hasta yapabilir. Eğer suyun hijyenine güveniyorsanız bebeğinizin yüzdürebilirsiniz. Ayrıca başlangıçta çok kısa süre yüzdürmeniz daha iyi olacaktır. Uzmanların görüşü başlangıçta maksimum 10 dakika, ilerleyen zamanlarda da 30 dakikaya kadar çıkabilirsiniz.
BEBEĞİMİ AŞIDAN ÖNCE VE SONRA YÜZMEYE GÖTÜREBİLİR MİYİM?
Bebeklere yapılan bazı aşılar yan etki yapabilir. Bu durum yaptırdığınız aşıya göre değişkenlik göstermektedir. Bazı aşılar yüzmeye engel değil gibi gözükse de siz yine de doktorunuza sorarak hareket etmelisiniz.

baby_toddler_swimming_lessons_uk_new
BEBEKLER YÜZERKEN NE GİYMELİLER?
Öncelikle bebeğinize yüzme bezini takmalısınız. Bu yüzme bezleri idrar veya dışkıyı emerek suya çıkmasını engellemektedir. Ayrıca bebeğinizin altında kızarıklık olmaması için yüzme sonrası bezini hemen değiştirmelisiniz. Bebeğinize can yeleğini giydirmeyi de unutmamalısınız. Bebeklerin su yüzeyinde kalma olasılıkları yüksek olsa da boğulma tehlikeleri de oldukça yüksektir.
BEBEĞİNİZİ YÜZMEYE GÖTÜRÜRKEN YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER
Yüzme bezi
Can yeleği
Havlu
Biberon veya ne ile besleniyorsa(bebekler yüzerken çok acıkabilirler)
Havlu
Suda oynayabileceği bazı oyuncaklar
Termometre (suyun sıcaklığını kontrol etmek için )