Bir Aylık Bebekler İçin Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

BİR AYLIK BEBEĞİM VAR. NE GİBİ AKTİVİTELER YAPMALIYIM? BEBEĞİMLE NE GİBİ OYUNLAR OYNAYABİLİRİM?
Bebeğiniz bir aylık oldu ve siz bebeğinizle iletişime geçmek onunla zevkli saatler geçirmek istiyor olabilirsiniz. Ama ne tür aktiviteler yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Eğer bir aylık bebeğimle ne tür aktiviteler yapmam ne tür oyunlar oynamam gerek diye düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. Anlatacağım aktivitelerle bebeğinizde yeni özellikler keşfetmenin yanı sıra bebeğinizin kişiliğinin gelişmesi için önemli katkı sağlayacaksınız.
BİR RULO YA DA KÜÇÜK BİR BORU İLE KONUŞMA
uzun_rulodan_ses_oyunuBir aylık bebek kendi ile iletişim kurabilir. Onun kulağını geliştirecek aktiviteler yapabilirsiniz. Onunla konuşabilirsiniz. Bu aktivite bir aylıktan dört aylık bebeklere kadar uygundur. Bu oyunla bebeğinizin işitsel yeteneğini geliştirmeye yardımcı olacaksınız. Bu oyun için kâğıt havlu rulosu kullanabilirsiniz. Bu oyunu alt değiştirdikten sonra bebeğiniz yatarken oynamanız çok aha iyi olur. Altı değişen bebeğiniz rahatlamış olacağından daha verimli olacaktır. Ruloyu alın ve bebeğinizin kulağına çok ta bağırmadan cümleler kurun. Mesela “Sana bir sır vereyim mi?” diye söyleyip, fısıltıyla “Seni çok seviyorum” diyebilirsiniz. Bebeğiniz gelen sese odaklanacak ve küçük tepkiler verecektir.

KOKULAR
Bu aktivite ile bebeğinizin koku alma duyusunda etki edeceksiniz. Bir aylık bebeklerin burunları kokulara karşı çok hassastır. Bu aktivitede doğal kokular kullanmalıyız. Tarçın, vanilya çubuğu, portakal, limon gibi kokulu ürünleri kullanabilirsiniz. Bebeğinizi kucağınıza alın ve bu malzemeleri tek tek yavaş yavaş bebeğinizin burnuna yakın mesafeden geçirin. Gözlerini daha fazla açtığını ve gülümsediğini fark edeceksiniz. Ayrıca belirtmeliyim ki bebekler narenciye ürünlerinin kokusunu pek sevmezler. Bunu bebeğinizde daha net görürsünüz. Ve şunu unutmamak lazım. Her bebek farklı farklı gelişir. Eğer bunu yaptınız ve bebeğinizde tepki yoksa endişelenmeyin. Bir kaç hafta sonra tekrar deneyin. Bebeğiniz bu aktiviteye hazır olmayabilir. Başka bir aktivitede kokulu çiçek kullanarak yapabilirsiniz.
BİSİKLET SÜRME HAREKETLERİ
bisiklet_surmeBebeğinizi sırt üstü yatırın ve bacakları ile dairesel hareketler yaptırın. Bunu yaparken de bebeğinizle konuşun ya da bisiklet sesleri çıkarın. Bu etkinlikle bebeğinizin hareket ve işitsel duyusunu harekete geçirebilirsiniz.
PARLAK KÂĞITLAR
Bebeğinizi kucağınıza oturtun ve renkli resimleri olan kâğıtlar gösterin. Kağıtta meyve resimleri olabilir, bir fotoğraf olabilir. Bebeğiniz tepki vermiyor gibi gözükse de bu aktivite onun için çok yararlı olacaktır.
Sizde bu aktiviteleri artırabilirsiniz. Özellikle hareket aktivitesi yapabilirsiniz. Koku ve ses içinde daha farklı şeylerle bebeğinizin bu duyularının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

You may also like...