Yeni Doğan Bebeklerin Gelişimi İçin Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN GELİŞİMİ İÇİN ÇEŞİTLİ AKTİVİTELER

Bebeklerin gelişiminde aktivitelerin oldukça önemi vardır. Aktivitelerle oyunlarla bebeğinizin bazı özelliklerini ortaya çıkarabilir geleceği için kişiliğinde önemli katkılar sağlayabilirsiniz. Tabi ki bunu doğru zaman da doğru aktiviteler yaparak sağlayabilirsiniz. Bugünkü yazımızda yeni doğan bebeğiniz için çeşitli oyunlar ve uygulamalardan bahsedeceğim. Yeni doğan bebeğinizle oldukça keyifli vakitler geçirirken bebeğinizin gelişimine katkı da sağlamış olacaksınız.

algilama_hissini_gelistirecek_oyun_1
PARMAK KUKLASI OYUNU
Yeni doğan bebeğinizin hayal gücünün sınırlı olduğunu fark etmişsinizdir. Aslında uzakta olan şeylerin farkında gibi gözükse de sadece 20-25 cm kadar uzaklığı fark edebilir. Sadece 20-25 cm kadar uzaklıkta onun beslenmesi için algılama uzaklığıdır. Bu parmak kuklası oyunu ile bebeğinizin görsel becerisinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu oyunla bebeğinizin görsel becerinin yanında etkileşim kabiliyetinin de gelişmesine yardımcı olacaksınız. Bu oyunu bebeğinizle 4 aylık olana kadar oynayabilirsiniz.

parmak_kukla_oyunu

Parmak kukla oyunu için bir tane parmak kuklası yeterli olacaktır. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Şimdi bu oyunu nasıl oynayacağımızdan bahsedelim biraz da. Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Kuklayı parmağınıza takın ve bebeğinizin odaklanmasını bekleyin. Parmağınızı öne arkaya hareket ettirin. Odaklanınca sağa sola hareket ettirin. Hareket ettirirken de kukladan çıkan ses gibi cümleler kurun. Kukla ile bebeğinize sorular sorun ve cevaplamasını bekleyin. Başlangıçta bebeğinizin kuklaya odaklanmasını beklemeyin. Çünkü bu beceriyi iki ya da üç aylıkken kazanacaktır. Ama yine de kuklayı gözleriyle takip ettiğini göreceksiniz.
ALGILAMA HİSSİNİ GELİŞTİRECEK OYUN
Bebeğinizin beş duyusundan en çok kullandığı duyusu dokunma duyusudur. Bu oyunla bebeğinizin dokunsal yeteneklerini geliştirebilirsiniz. Bu oyunu bebeğiniz 10 aylık olana kadar oynayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizde el-göz koordinasyonunu ve dokunma hassasiyetini gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Dokunabileceği temiz ipeksi bir kumaş, dondurulmuş oyuncaklar ve bazı yumuşak dokulu oyuncaklar yeterli olacaktır oyunu oynamanız için. Bebeğinizi battaniyesine yatırın üzerindeki kıyafetleri çıkarın. Karnına farklı yumşaklıklardaki nesneleri nazikçe dokundurun.
Dokunma duyusu aslında bebeğin dünyaya ilk geldiğin de sahip olduğu duyudur. Bu duyguyu nazikçe masaj yaparak verebilirsiniz. Bunun için bebeğinize zarar vermeyeceğine inandığınız bir bebek masaj yağı yeterli olacaktır. Yavaş yavaş bebeğinizin ayaklarına göğsüne ve karnına masaj yaparak dokunma hissini geliştirebilirsiniz.algilama_hissini_gelistirecek_oyun_2

You may also like...