Bebeğinizin Güvenli Banyosu İçin İpuçları

Bebeğin güvenli banyosu için ipuçları

Banyo zamanı bebeğinizle birlikte olmak için eğlenceli ve özel bir zaman olabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir dönem. Bu banyo ipuçlarını aklınızda bulundurun. Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır yazısı için tıklayınız.

İlk ve en önemli kural şudur: Hiçbir zaman, bebeğinizi bir dakikalığına bile kontrolsüz bırakmayın. Çocuklar kaşık kadar suda bile boğulabilir. Öyleyse vaktinden önce ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri toplayın (sabun, havlu, temiz bez, temiz kıyafetler, vb.) Ve bebeğiniz suyun üzerindeyken en az bir elini tutun. Kapı zil veya telefon çalarsa ve cevaplamanız gerektiğini hissediyorsanız, bebeğinizi bir havluyla toplayın ve yanında götürün.
Banyo sıcaklığının normal olduğundan emin olun. Bebekler çabucak soğuk alabilir.
Su akmaya devam ederken bebeğinizi bir küvete koymayın. (Su sıcaklığı değişebilir veya su çok derinleşebilir.)
Küvetler inanılmaz derecede kaygandır, bu nedenle daha emniyetli bir oturma için lastik bir banyo paspası ile kıyafetinizi giyin. Yastıklı bir banyo örtüsü, bebeğinizin kafasını ağrılı çarpmalara karşı koruyabilir. Ayrıca, sürgülü cam duş kapılarının güvenlik camından yapılmış olduğundan emin olun.
Banyo suyunu yavaşça sıcaklaştırın (çok sıcak olmadığından emin olmak için bileğinizle veya dirseğinizle içinde test edin). Bebekler  genellikle muhtemelen yaptığınızdan daha serin bir küveti tercih eder.

Oturabilecek çocuklar için bir banyo koltuğu size fazladan bir “el” sağlayabilir. Fakat yanlış bir güvenlik hissi vermesine izin vermeyin – bebekler devrilip altına sıkışabilir, bu nedenle gözünüzü ve elinizi bebeğiniz üzerinde her zaman tutmanın yerini tutmaz.

bebeklere_banyoda_korumak
Bebeğinize küvette durmamasını öğretin.
Bebek bezi bölgesini temizlediğiniz sürece cildi iyi katlayarak bebeğinizi sade suyla yıkayın. Sabunlar ve şampuanlar bebeğinizin cildi kurutabilir ve kızarıklıklara neden olabilir. Sabun kullanıyorsanız, bebekler için tasarlanmış hafif birini seçin ve hafifçe kullanın. Bebeğinizin sabunlu suda fazla uzun süre kalmasını önlemek için banyoya başlayın ve sonunda sabun ve şampuanı saklayın.
Kabarcık banyoları kullanmayın. Üriner sistem enfeksiyonu riskini artırabilecek üretra için tahriş edici olabilirler.
Şofbeninizi çok sıcağa ayarlamayın. Bir çocuğun çok sıcak olan sudan üçüncü derece yanıklar alması sadece üç saniye alır.
Çocuğunuzun musluk tutacaklarına dokunmasına izin vermeyin. Onları şimdi çeviremeyecek bile olsa, sonunda çevirebilecek kadar güçlü olacak – ve bu ciddi yaralanmalara neden olabilir. (Bebeğinizi sırt üstü musluktaki küvete koymayı deneyebilirsiniz.)
Elektrikli aletleri (saç kurutucuları ve saç maşaları gibi) küvetten uzak tutun.

Bu basit önlemler sayesinde başınıza gelecek kazalardan korunabilirsiniz.

3 Responses

  1. Reyhan dedi ki:

    çok basit ve çok güzel bilgiler. bebeğimizi asla sadece banyoda değil hiçbir yerde yalnız bırakmayalım..

  2. Betül dedi ki:

    Bebeğimizin değil, Cannnlarımızın güvenliği için kendi canımızı bile veririz.

  3. Ceren dedi ki:

    Uyarı niteliğindeki bilgiler için teşekkür ederim. insan bazen dikkatsiz olabiliyor.