Bebek Gelişimi Hafta Hafta 6. Ay

Bebek Gelişimi Hafta Hafta 6. Ay

1.Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinizin boyun ve kol kasları artık oldukça güçlendi. Bebeğiniz tam anlamıyla oturmaya başlar ve kendi kendine dönebilir. Bu yüzden bebeğinizin yataktan, kanepeden düşme olasılığı çok yüksek olduğu için yalnız bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebeğinizin bezini değiştirmekte daha zorlanacak ellerini ve ayaklarını daha rahat kullandığı için. Bebeğiniz ek gıdaya başladığı dönem olduğu için dışkısının rengi ve kokusu da değişecektir.

2.Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğinize işaret dilini öğretmek istiyorsanız tam zamanıdır. Bebeğinizin işaret becerilerini öğrenmesinin en hızlı olduğu dönemdir. Sağ ya da sol elini kullanmaya başladığı dönemdir. Uzmanlar bebeğinizin sağ ya da sol elini kendi kullanması gerektiğini, her hangi birinin kullanmaya zorlanmaması gerektiğini özellikle vurguluyor. Bu durumu şaşırarak karşılamamak gerektiğini, tepkiler vermenin zararlı olduğu kanısındalar. Bebeğiniz oyun oynamak için iyi bir dönemdedir. Ona çeşitli oyuncaklarla hayvan seslerini öğretebilirsiniz. Mesela köpeği gösterip “ hav-hav” diyerek köpek sesini öğretebilirsiniz.

bebek_gelisimi_6_ay

3.Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz dünyayı keşfetmek için gerçekten oldukça eğilimlidir. Pek çok şeyi ağzıyla keşfetmek ister. Bu yüzden bebeğinizin sağlığı açısından dikkat etmelisiniz. Küçük nesneleri eline almasına izin vermeyin yutma tehlikesine karşın. Bu dönemde farklı kumaşları alın ve bebeğinizin dokunmasını sağlayın. Bebeğinizin tepkilerini ölçebilirsiniz. Bebeğinize kitaplar okuyun ve okuma bilincini aşılamak için iyi bir dönemdir bu dönem. Bu dönemde ek gıdaya başlandığı için, genellikle çiğnemeye gerek kalmayan besinleri seçin.

4.Hafta Bebek Gelişimi

Bebeğiniz bu dönemde ayakları zerinde durup, sıçrama hareketleri yapabilir. Bebeğinizin ayakları üzerinde durmasına yardımcı olun. Ayak ve bacak kaslarının gelişmesi için oldukça iyi bir dönemdir. El parmaklarını kullanacağı oyunlar oynayın. Bu da bebeğinizin hoşuna gidecektir ve bazı becerilerinin oluşması için faydalı olacaktır. Daha çok oyuncaklarla oynamayı tercih edebilir bebeğiniz. Bu nedenle sağlıklı oyuncaklar tercih etmelisiniz. Ayrıca bebeğiniz beşik dışına tırmanacağı bir döneme girdi. Bu zamansan sonra bebeğinizin düşmemesi için daha dikkatli olmalısınız.