Bebek Gelişimi Hafta Hafta 7. Ay

Bebek Gelişimi Hafta Hafta 7. Ay

Hafta Hafta bebek gelişimi takibinde bu yazımızda 7 aylık bebeklerin gelişimini anlatacağız. Daha önceki yazılarımızda 0-6 aylık bebek gelişimini konu almıştık. Bebeklerdeki gelişimin seyrini sizler de takip edebilir, hangi hafta hangi duyularından nasıl değişiklikler olduğunu sizler de anlayabilir ve takip edebilirsiniz.
1.Hafta
Bebeğinizin tanıma becerileri artmaya başladığı dönemdir bu hafta. Bu haftalarda bir şeyi saklayın ve bulmasını sağlayın ve tepkilerini ölçün. Ya da kendinizi göremeyeceği bir yere saklayın ve karşısına çıkın. Sizi gördüğünde çok mutlu olacaktır bebeğiniz. Müzik açıp dinleterek farklı sesleri tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin tanıma becerisi için aynı kitabı defalarca okuyabilirsiniz ya da aynı oyuncaklarla tekrar tekrar birlikte oynayabilirsiniz.
2.Hafta
Bu hafta da bebeğiniz konuşmak ister ve farklı şeylerle kendini ifade etmek ister. Mesela ablası varsa saçını çekerek sizi şaşırtabilir. Oyuncak telefonunu geçek bir telefon gibi kullanabilir. Sizi taklit ederek telefonla konuşabilir. Bebeğinizin yanlış olan davranışlarına “hayır” diyerek yönlendirebileceğiniz bir haftadır. Bebeğinizin nesnelere bakarak neye benzediğini bulmaya çalıştığı döneme girmiştir. Oyuncaklarını küçük veya büyük olanları gruplara ayırabilir ya da benzeyenleri gruplandırmaya başlayabilir. Ayrıca bebeğinizin yansımalarda dikkatini çekebilir. Özellikle aynadaki yansımalara karşı heyecanlanabilir. Ayna karşısında aniden kendini görmesi bebeğinizi çok mutlu edebilir. Bebeğiniz hiç destek almadan uzun süreli oturabilir artık.

bebek_gelismi_7_2-ay
3.Hafta
Bebeğinizde artık ayrılık kaygılarının başlaması görülebilir. Bu kaygının sebebi bebeğinizin büyüyerek dış dünyayı keşfetmeye başlamasıdır. Siz bebeğinizin görüş açısından uzaklaşmaya başladığınızdan itibaren ağlamaya başlayabilir ve sizi özlediğini hissedebilir. Bu durumlarda yalnız bırakmak yerine güvenebileceğiniz birini bebeğinizin yanına bırakmanız faydalı olacaktır. Bebeğiniz gece hiç uyanmadan uyuyan bir bebek olsa bile bu ayrılık kaygısından dolayı geceleri ara ara uyanabilir ve sizi görmek isteyebilir. Bu haftalarda bebeklerin birçoğunun diş çıkarma sürecinin başlamasıdır. Bebeğinizin diş çıkama sürecini hafifletecek şeylerle daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz.
4.Hafta
Bebeğinizin duygularını göstermesi daha belirginleşmeye başladığı haftadır. Bebeğinizin taklit yeteneğinin de gelişmeye başladığı zamandır bu hafta.