Bebek Gelişimi Hafta Hafta 8. Ay

Bebek Gelişimi Hafta Hafta 8. Ay

Bu yazımızda 8 aylık bebeğinizin gelişimi hakkında hafta hafta bilgisini sunacağız. Bebeğinizle daha iyi nasıl ilişki kuracağınız hakkında da sizlere bilgi sunmuş olacağız. Bu yazımızda ayrıca yeni doğmuş 7 aylık bebeğinizle nasıl ve ne türlü oyunlar oynayacağınızı da öğrenmiş olacağız.
1.Hafta
Bebeğinizin emeklemeye başlayabileceği haftalara girdiniz. Bunun içinde sizin yardımınız gerekebilir. Bebeğinizi yere yatırın ve arkasından destek olarak emeklemeye başlaması için teşvik edebilirsiniz. Yerde sürünmek isteyecek yakında bebeğiniz. Arkasından hafif ittirerek dizleri üzerinde durabileceğini öğretebilirsiniz. Zamanla kendi dizleri üzerinde duracaktır. Yakında yürümeye başlayacak olan bebeğinizin kaslarının gelişmesi içinde emekleme alıştırmaları faydalıdır. Bebeğinizin bir yerlere tutunarak kalkmak isteyeceği dönemdir aslında. Ebeveynlerin yaptığı yanlışlardan biride; bu dönemde bebeklerini yürütece bırakmak. Uzmanlar bu dönemde bebekleri yürütece koymanın yanlış olduğu görüşündeler. Bebeğiniz artık çok fazla hareketlendiği için çarpma ve düşmeleri için gerekli önlemleri almayı ihmal etmemelisiniz.

bebek_gelisimi_8-ay
2.Hafta
Bebeğiniz artık nesneleri yere bırakarak, bir yerlere çarparak keşfetmeye başladığı dönemdir. Taklit ederek saç tarayabilir, oyuncak telefonu ile konuşarak sizi heyecanlandırabilir. Artık bazı nesnelerde göz, kulak, burun dibi organları tanımlamaya başlayabilir. Ayrıca yere kendini bırakırken sizin yakalamanız hoşuna gidebilir ve bunu tekrar tekrar yapabilir.
3.Hafta
Bebeğinizin görmedeki derinliği %20 daha artar. Bunun için odanızdaki oyuncakları daha net ayırt etmeye başlayabilir. Ayrıca bebeğiniz ellerini daha rahat kullanmaya başlayabilir. Eline aldığı nesneyi düşürmemek için yumruk yapıp tutabilir. Oyuncaklarındaki deliklere parmaklarını sokarak parmaklarını kullanabilir. Bebeğinizin olur olmaz şeylere korkuları başlayabilir. Kapı zili çalınca korkabilir mesela. Bu gibi durumlarda önlem alabilir ve panik yapmadan bebeğinize güven duygusu verebilirsiniz.
4.Hafta
Bebeğiniz yürümek isteyebilir. Bir yerlerden yardım alarak birkaç adım atabilir. Dizini bükmeyi öğrendiği için bir yerlere tutunarak ayağa kalkabilir. Ayrıca bebeğinize bu haftalarda ayakkabı giydirerek yürütmeyin. Çünkü ayak dokusunun gelişmesi için yalınayak yürümesi daha faydalı olacaktır.