Bebekler En İyi Nasıl Uyur?

Bebekler İçin Uzman Uyku Stratejileri

Yenidoğan bebekler, gece gündüz arasında ayrım yapmakta zorlanırlar ve bu da çılgınca kısa süren uykularının sebebini açıklar. Ancak bebeğiniz birkaç haftalıkken, kendisine farkı öğretmeye başlayabilir ve siz buna devam ettiğiniz sürece sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Bu yazımızdaki uzman ipuçları sizlere yardımcı olabilir:

Işıkların doğru kullanımı

“Işıklar çocuğunuzun biyolojik uyanma düğmesine basar, “diyor  Uyku Çözümü kitabının yazarı Elizabeth Pantley. Kafanın üst tarafında, karanlık beyin, melatonini, önemli bir uyku hormonu salgılamak için tetikler. Bebeğinizin gündüzlerini aydınlatın ve geceleri karanlık olsun, uyku zamanı geldiğinde çabucak anlar.

Gün boyunca, evin içine bol miktarda güneş ışığı alın veya dışarıya çıkarın. Bebeğinizi gündüz uyuklamalarında iyi aydınlatılmış bir odaya koyun (Sabah uyurken sorun yaşamıyorsa).
Gece uykusuzluğuna neden olmamak için, bebeğinizin odasındaki ışıkların üzerine voltaj ayarlama butonu takmayı düşünün; aynı zamanda çok zaman harcadığınız diğer odalarda da bu butonu yerleştirmeyi düşünün. Bebeğinizi göz rahatlığını ayarlamak için akşamları ışıkları azaltın(yatmadan iki saat önce).
Odasında bir gece lambası kullanmak güzel ancak dokunmaya duyarsız olan mavimsi tonuyla küçük, loş bir renk seçin. (Canlı sarı ve parlak beyaz çeşitleri daha uyarıcıdır.)
Çocuğunuz gece boyunca uyanırsa, ışıkları açmayın ya da aydınlık bir odaya taşımayın. Karanlıktan ışığa geçiş, beynine zamanının geldiğini bildirir. Bunun yerine, karanlık yatak odasında onu uyurken yatıştırın.
Sabah erken güneş ışığı çocuğunuzu çok erken uyandırmaya başlar veya öğleden sonra uyuklama problemi oluşursa, odayı ve perdeleri koyu tonlarda yapmayı düşünün.

Bebeği uyurken yatağa yatırın, uyumak üzereyken değil!

Bu, özellikle emziren anneler için güçlü bir emirdir, ancak zamanlamaya hakim olursunuz ve hem siz hem de bebeğiniz rahat olur. Bir uyku danışmanı “Kendi başlarına sürüklenen bebeklerin, kendilerini yatıştırmayı öğrenecek olma olasılığı daha yüksektir.” diyor.

Bebeğinizin başını sallamadan hemen önce, bebeğinizi sakinleştirmeye çalışın.

bebekler_en_iyi_nasil_uyur

Bebeğinize gitmeden önce bir dakika bekleyin.

Bebeğin monitöründe duyulan her gürültüye atlarsanız, yalnızca çocuğunuza daha sık uyanmasını öğretiyorsunuz demektir. Kendi başına uykuya dalmak için zaman kazanmak için birkaç dakika bekleyin. Eğer yapmazsa ve uyanıkmış gibi görünüyorsa, çok fazla çığlık atmadan hemen yanına gidip onu güvende hissettirin. Ama her ses çıkarttığında yanına gitmeniz demek, uykuya dalmak için çok fazla uğraşmadan onu yakalamanız demektir.

Bebeğinizin gözüne bakmamaya çalışın

Birçok bebek kolayca uyarılır. Sadece bebeğinizin bakışlarını karşılamak, dikkatini çekebilir ve bebeğe oyun zamanını gösterebilir. Uyutmak istiyorsanız göz kontağı kurmayacaksınız.

Uykulu bebeklerle göz teması kuran ebeveynler, onları yanlışlıkla uyku bölgelerinden çıkarmaya teşvik ediyor. Gece boyunca sizinle bebeğiniz arasındaki etkileşim ne kadar çok olursa, o kadar çok motivasyona kalkacak.

Peki bunun yerine ne yapmalıyım? Geceleri bebeğinize giderseniz, göz teması kurmayın, heyecanlı bir şekilde konuşmayın ya da en sevdiği şarkıyı söylemeyin. Bakışlarını karnında tutun ve sakin bir sesle ve yumuşak bir dokunuşla onu uyurken yatıştırın.

Her zaman bezini değiştirmeyi düşünmeyin.

Bebeğinizi her uyandığında değiştirme isteğine direnç gösterin- her zaman ona ihtiyaç duymaz ve onu sadece uyanık hale getirirsiniz. Bunun yerine, bebeğinizi yatmadan önce yüksek kalitede, gece bezlerine koyun. Uyandığında, kirlendiğini görmek için koklayın ve yalnızca kaka varsa değiştirin. Gece değişiklikleri sırasında onu tamamen uyandırmaktan kaçınmak için, bir ıslak mendil içinde ısınmış mendilleri kullanmayı deneyin.

Bebeğinize bir “hayal ürünü” verin

Bebeğiniz uyku bozukluğuna sahipse, gece yarısı bir beslenme için uyandırırsanız (örneğin, saat 10’dan gece yarısına kadar) daha uzun süre uyumanızı sağlayabilir.

Işıkları sönük tutun ve uyuyan bebeğinizi bezinden hafifçe kaldırın. Beslenmeye başlamak için yeterince uyanmış olabilir, ama yapmazsa, üzerine oturana dek dudaklarını meme ucuyla yavaşça iteleyebilirsiniz. İşini bitirdikten sonra onu yatıştırmadan yatağa geri koyun.

Uyku hazırlığına hazır oluncaya kadar bekle

Bu ipuçları sağlıklı uyku alışkanlıkları oluşturmanıza yardımcı olur. Ancak bebeğiniz en az 4 ay kadar resmi uyku eğitimine hazır olmayacaktır. O zamana kadar sadece daha uzun süreli uykuya hazır olmakla kalmayacak aynı zamanda kullandığınız tekniklerden de daha fazla hoşnut olacak.

Uyku gerilemeleri için kendinizi destekleyin

Bebeğiniz tekrar gece boyunca uyanmaya başlarsa, paniğe kapılmayın: Muhtemelen geçici bir hıçkırıktır. Bebekler çoğu zaman önemli gelişimsel kilometre taşları etrafında minör uyku gerilemelerine veya yolculuk, hastalık veya yeni kardeş gibi rutin değişiklikler yaparlar.

Bebeğiniz yeteri kadar büyümüşse, bir uyku eğitimi stratejisi seçin ve bir hafta deneyin. İyileştirme görmüyorsanız, tekrar gözden geçirin ve yeni bir yaklaşım deneyin.

1 Response

  1. feray dedi ki:

    çok önemli bir konu, uykusunu alamayan bebeklerin gelişimleri de düşük kalıyor