Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde siyah çay tüketimi oldukça fazladır. Sabah kahvaltıda, yemeklerden sonra, sıcacık sohbet arasında ve daha birçok yerde yerini alan siyah çayın faydalarından bahsedeceğim. Yaygın görüş zararı yönünde olsa da aslında bilinmeyen pek çok yararı vardır. Bu yazımızı okuduktan sonra hemen hemen her gün içtiğimiz çaya karşı bakış açınızın değişeceğinden eminim. Siyah çay hakkında bilinmeyen 11 fayda:

  1. Ağız Sağlığı: Çay ile ilgili yapılan bazı çalışmalar; siyah çayın plak oluşumunu azalttığını ve diş çürümelerinin oluşumuna neden olan bakteri gelişimini kısıtladığını göstermektedir. Siyah çayda bulunan polifenoller, dişteki boşluğa neden olan bakterileri öldürür ve plakı dişlerimize bağlayan yapışkan benzeri maddeyi oluşturan bakteri enzimlerinin büyümesini engeller.
  2. Daha İyi Bir Kalp: Yapılan araştırmalara göre, insanların kökenleri ne olursa olsun, insanlarda inme olması olasılığı günde 1 fincan daha az yeşil veya siyah çay tüketen insanlara kıyasla, günde 3 veya daha fazla fincan çay tüketen bireylerin % 21 daha düşük bir risk taşıdığını görüldüğü belirtilmiştir.
  3. Antioksidanlar: Siyah çay, tütün veya diğer toksik kimyasallarla ilişkili DNA hasarını engellemeye yardımcı olan antioksidanlar olan polifenoller içerir. Bu antioksidanlar meyvelerden ve sebzelerden elde edilenlerden farklıdır. Bundan dolayı diyet yapanlarda diyete ek fayda sağlayabilirler.
  4. Kanser Önleme: Kanser önleme tekniklerini önermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, yıllar süren bazı araştırmalar, çaydaki polifenol ve kateşin gibi antioksidanların bazı kanser tiplerini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Siyah çay içen kadınların yumurtalık kanseri olma ihtimalleri, içmeyen kadınlardan daha düşüktür.
  5. Sağlıklı Kemikler: Çayda bulunan fitokimyasallar nedeniyle düzenli çay içenlerinin daha güçlü kemiklere ve daha düşük artrit olasılığına sahip olduğu ileri sürülmüştür.
  6. Daha Düşük Diyabet Riski: Orta derecede siyah çay tüketen insanların (günde 1-2 bardak) ), Tip 2 diyabet sahibi olma veya gelişme olasılığı% 70 daha düşüktü.
  7. Stresi azaltma: Siyah çayda bulunan amino asit L-theanine’ın rahatlamanıza ve konsantre olmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Siyah çaydan stres hormonu düzeylerini düzenli olarak orta derecede tüketirken, stresi azalttığını da gösterilmiştir.
  8. Daha İyi Bağışıklık Sistemi: Siyah çay, bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olan alkilamin antijenleri içerir. Buna ek olarak, virüslerle mücadele edebilen tanenler ve dolayısıyla günlük hayatımızda grip, mide üşütmesindeki virüsler ve diğer yaygın virüslerden korunmamızı sağlar.
  9. Sağlıklı Sindirim Sistemi: Bağışıklık sisteminizin iyileştirilmesine ek olarak, taninler mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda sindirim aktivitesinin azalmasına yardımcı olur.

10) Artan Enerji: Göreceli olarak daha yüksek kafein içeriğine sahip olan diğer içeceklerin aksine, çayda bulunan düşük miktarlar, kalbin çalışmasına aşırı derecede teşvik etmeden beyindeki kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda metabolizmayı ve solunum sistemini, ayrıca kalbi ve böbrekleri de uyarır.

11) Mutluluk Faktörü: İçilen siyah çayın mutluluk verdiği de yapılan araştırmalarda gösterilmiştir.