Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Başlamadan önce güvenli banyo konusundaki makalemizi okuduğunuzdan emin olun. En önemli güvenlik öneri, bebeğinizi asla banyoda yalnız bırakmamaktır – bir dakika bile bile.

Bebeğimizi ne sıklıkta yıkamak gerekiyor?

Birçok ailede, banyo, gece yatmadan önce rutinin odağı haline gelir. Ancak, temizlik açısından, bebeğiniz kaşınana dek , banyo haftanın birkaç günü için gerekli değildir. Sadece yüzünü sıkça yıkayın, cildinizdeki her yerde temizleyin ve bebek bezi değiştirdikten sonra genital bölgesini iyice temizleyin.

Bebeğimiz nerede yıkanacak?

Mutfak lavabosunun veya küçük bir plastik bebek küvetinin kullanılması mantıklıdır. Standart bir küvet, bebeğinizin üzerinde diz çökmüş veya hafifçe yalın olmamızı ve hareketleri üzerinde daha az kontrol sağlamanızı gerektirir.

bebek_banyosu

Bebeğinize nasıl banyo yapacaksınız?

İşte bunu nasıl yapacağınız ve bebeğe banyo yapmak için nelere ihtiyaç duyacağınız önemlidir. Banyo zamanı birlikte geçirdiğiniz günlerinizin en keyifli bölümlerinden biri olacak:

1. Gerekli tüm banyo malzemeleri toplayın ve bir havlu, temiz bir bebek bezi ve kıyafetler koyun. Bebeğinizi üşütmemek için odanın normal bir sıcakta olduğundan emin olun.
2. Küveti, yaklaşık  32 derece santigrat veya birkaç derece daha sıcak olan, sıcaklığı hissedilen, ancak bileğinizin içine sıcak olmayan 6-7 santim suyla doldurun.

3. Bebeğinizi banyo alanına getirin ve onu tamamen soyun.

4. Önce boynunu ve başını tutmak için bir elini kullanarak bebeğini yavaşça küvetin içine kaydırın.

5. Sabunu az ve dikkatli kullanın (bebeğinizin cildini fazla kurutur). Onu elinizle veya ön ve arka arkaya yukarıdan aşağıya bir bezle yıkayın. Kafa derisini ıslak, sabunlu bir bezle yıkayarak başlayın. Sabunu bezde çalkalayın ve gözlerini ve yüzünü hafifçe temizlemek için sabunu kullanın. Kurumuş mukus bebeğinizin burun delikleri veya gözlerinin köşesinde toplanırsa, onu silmeden önce yumuşatmak için birkaç kez nemli bir bezle hafifçe vurun. Bebeğinizin cinsel organlarına gelince, rutin bir yıkama gereklidir.

6. Bebeğinizi bir fincan su ile iyice durulayın ve temiz bir bezle silin.

7. Bebeğinizi kapüşonlu bir havluyla sarın ve kuru bir şekilde sonlandırın. Cildiniz kuruysa veya biraz bebek bezi döküntüsü varsa, banyo bittikten sonra hafif bir losyon uygulamak isteyebilirsiniz.