Doğal Dudak Kremi Yapılışı ve Kullanımı

Havaların soğuduğu kış aylarında ve sıcakların kavurduğu yaz aylarında en çok etkilenen bölgemiz dudaklarımızdır. Aslında yaz kış dinlemeden etkilenen en hassas bölgemizdir dudaklar. Bu sürelerdee dudaklar daha sık kuruyor, çatlıyor. Bu zamanlarda kurtarıcı olarak görebileceğiz bir doğal dudak kremi tarifi hepimizin işine yarar. Bu doğal dudak balmını bebeklerimizde ve çocuklarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kış aylarında nezle veya grip olduğumuz zaman sıkça burnumuzu sileriz, ve sonra görürüz ki silinmekten tahriş olan burun kenarlarımız da çatlamakta ve acı vermektedir. Buralar için de rahat bir şekilde kullanabilirsiniz bu kremimizi veya diğer adıyla balmımızı.

ev_yapimi_dogal_dudak_kremi_yapimi

Doğal dudak kremi yapımı oldukça kolaydır aslında. Hem doğal hem de basit bir dudak balmız yapımı:

Doğal Dudak Kremi İçin Gerekli Malzemeler:

2 çay kaşığı rendelenmiş bal mumu

8 çay kaşığı zeytinyağı veya badem yağı

1 çay kaşığı süzme bal

5 damla arzu edilen bir yağ (nane mandalina gibi bir yağ olabilir) bu kremi yapmak için yeterli olacaktır.

Daha fazla yumuşak olmasını istiyorsanız,  iki damla jojoba ya da kakaso yağı da ekleyebilirsiniz.

Balmumunu benmari usulü  tam olarak eriyene kadar ısıtın ve indirirken zeytinyağını ilave edin. Bu karışımın içine, karıştırarak balı ilave edin. Karışım biraz sıcağını kaybettiği zaman içine esanslı yağ ekleyin. Cam bir krem şişesine koyarak serin bir yerde muhafaza edin.

Eğer bu ev yapımı ve doğal dudak koruyucunuzun renkli olmasını arzu ederseniz, hangi renkten istiyorsanız o renkte bir rujunuzdan yarım çay kaşığı kadarını balmumu ile birlikte eritebilirsiniz.