Doğal Ruj Yapımı, Evde Doğal Ruj Nasıl Yapılır?

Daha önceki yazılarımızda doğal dudak kremi ve renkli dudak kremi tariflerini verdik. Şimdi sizlere doğal ruj yapımını anlatacağız.  İstediğiniz renkte doğal dudak rujları yapabileceksiniz. İsterseniz de renksiz sadece dudağınızı koruyacak şekilde rujlar veya dudak kremi yapabilirsiniz.

Aslında, geleneksel ruj zararlı kimyasalların kaynağı olabilir ve cilt (dudaklar) ve ağız çevresi kullanılan bu kimyasalları kolayca absorbe edilebilir. Bu ev yapımı ruj varyasyonları ile ücretsiz kimyasal olmayan doğal ruj yapabilirsiniz. Ayrıca bu rujların yapılması oldukça ucuz ve istediğiniz renk konusunda da oldukça esnektir.

Eğer renkli dudak kremi veya ruj hayranı değilseniz, temel olarak doğal dudak kremi  veya ruju elde etmek için herhangi bir katma renk seçenekleri olmadan bu tarifi yapabilirsiniz.

dolgun-dudakalar
Renkli Dudak Kremi veya Ruj Yapılışı

1 çay kaşığı balmumu pastilleri
1 tatlı kaşığı Shea yağı veya kakao yağı
1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
Bu dudak balmı tarifi oldukça nemlendirici ve koruyucu etkili, berrak bir ruj tarifidir. Tamamen doğal malzemelerden yapılmaktadır ve dudaklarda veya cilt üzerinde bizim için sağlık açısından güvenlidir. İsterseniz, sizin seçtiğiniz bir renkte ruj oluşturmak için aşağıdaki eklentileri ile renk ekleyebilirsiniz.

İsteğe bağlı Renk Eklentiler

Kırmızı Ruj için: pancar kökü tozu 1/8 çay kaşığı ya da hiç kimyasal katkı maddeleri içermeyen doğal kırmızı gıda boyası 1 damla. NOT: Biraz uzun bir anlatımı vardır ve bu eklenecek maddeleri oldukça yavaş olarak ekleyin!

Kahverengi / Tan Ruju için: 1/4 çay kaşığı (veya renk daha fazla), organik kakao tozu, tarçın ya da zerdeçal küçük bir tutam istediğiniz koyulukta olsun.

Esanslı bir ruj yapımı için: arzu ettiğiniz esansiyel yağı bir damla (isteğe bağlı)
Diğer notlar: Eski ruj kabı veya dudak kremi kabınızı güzelce temizleyiniz.

Ev Yapımı Ruj veya Dudak Kremi Yapılışı

(Kaynar değil) su kaynayan küçük bir tencerenin içine,  kapaksız bir cam kavanoza balmumu, shea yağı / kakao yağı ve Hindistan cevizi yağını eritin. Her maddeden çok az kullanıldığı için hızlı bir şekilde erimesi gerekmektedir.

Eridiğinde, ateşten tencereyi indirin ve renk veya koku gibi herhangi isteğe bağlı malzemeleri ekleyin. Yukarıdaki resimde renk elde etmek için, pancar kökü tozu (1/8 çay kaşığı veya daha az), 1/4 çay kaşığı kakao tozu, 1/8 çay kaşığı bentonit kil, 1/8 çay kaşığı tarçın küçük bir tutam ve bir damla nane esansiyel yağı kullanılır (ben kokusunu seviyorum nanenin). Açık veya koyu ton için, kakao tozu ekleyebilirsiniz.

Tüm malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra, dudakkremi veya ruj kabının içine dökün. Soğuduğunda biraz kabarabilme ihtimaline karşı ağzına kadar doldurmayınız. En az yarım saat boyunca soğumaya bırakın. (80 derecenin altında) Serin ve kuru bir yerde yumuşayacak ve dudağınıza sürülecek kıvama gelecektir.

1 Response

  1. Sıla pınar 5 dedi ki:

    Ben ruju çok seviyorum yazdınız için teşekkürler