Arı Sokmalarına Karşı Neler Yapılabilir? Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı Sokmalarına Karşı Neler Yapılabilir? Arı Soktuğunda Ne Yapmak Gerekir?

Zaman zaman ölümcül vakalarla bile sonlanabilen arı sokmaları, özellikle yaz aylarında, arıların daha çok doğada olduğu vakitlerde sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Arı Alerjisi olan kişiler için bir hayli tehlikeli olan bu durum, alerjisi olmayan kişiler için de arı zehrinden dolayı ciddi önem arz etmektedir. Bize ya da bir yakınımıza arı soktuğunda yapılabilecek bir çok yöntem vardır. Arı sokmalarına karşı neler yapılabileceğine dair bazı yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

  1. Arı soktuğunda ilk olarak imkan varsa eğer bol sabun ve su ile arının soktuğu yeri yıkamak gerekir. Bu sayede arı sokmasına karşı enfeksiyona neden olabilecek zararlı bakteriler kırılabilir.
  2. Arı sokan yere sarımsak sürmek de arı sokmalarına karşı çok faydalı ve etkili bir yöntemdir. Güzelce dövdüğümüz sarımsağı arının zarar verdiği bölgenin üzerine sürerek hem ağrının geçmesini hem de mikropların, bakterilerin ölmesini sağlayabiliriz.
  3. Bunun dışında arı zehrini yok etmek ve ağrıyı dindirmek için eğer evimizde varsa lavanta yağı da kullanılabilir. Lavanta yağı da arı zehrine karşı çok etkili bir maddedir. Lavanta yağı bulunmadığı takdirde tek başına lavanta sa ezilerek arının soktuğu yere sürülebilir.
  4. Bir diğer yöntem de karbonat ve suyu homojen bir karışım olana kadar karıştırıp bir macun kıvamına geldikten sonra yaranın üzerine sürmek olabilir.
  5. Arının soktuğu yere soğan sürmek, en az arının soktuğu yere sarımsak sürmek kadar etkili bir yöntemdir. Soğanı ortadan keserek sulu iç kısmını arının soktuğu yere sürebiliriz. Bu sayede ağrıyı dindirmiş ve zararlı bakterileri, mikropları da öldürmüş olacağız.
  6. Arının soktuğu yere bal sürmek, tabiri caizse arıyı kendi silahıyla vurmak olacaktır. Her derde deva olduğu tüm dünyaca bilinen en faydalı besinlerden birisi olan bal, arı zehrini ve ağrısını yok eder.
  7. Bunların dışında arı sokmalarına karşı etkili yöntemlerden birisi de arı sokan yere maydanoz sürmek olabilir. Çok ince, suyunu çıkarana kadar dilimlediğimiz maydanozu arının soktuğu yere sürerek ağrıyı dindirebilir ve aynı zamanda arı sokmasından dolayı vücuda zarar verebilecek bakterilerin de uzaklaşması sağlanabilir.

Arı sokmalarından sonra iki saat içerisinde yara geçmediyse ve kızarıklık ve kabarmalar ilerlemeye başladıysa eğer, arı alerjisi olabileceğimizden şüphelenip hemen bir doktora gitmek gerekmektedir. Yüz, bouyn ve baş bölgesindeki sokmalarda, kişinin imkanı varsa eğer arı iğnesini bir doktora çıkartması gerekebilir. Bu durum arı alerjisi olan kişiler için bir hayl önem arzetmektedir. Ayrıca, Amerika’da her yıl elli kişinin arı sokmalarından dolayı öldüğünü düşünürsek herkesin arı alerji testi yaptırması gerektiğini söyleyebiliriz.

Arı alerjisi olan kişilerin dışarıya ve özellikle pikniğe ya da doğa gezisine giderken çok fazla koku sıkmamaları, renkli, çiçekli kıyafetler giymemeleri, çiçeklerden uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca insan teri, doğadaki bütün böcekleri cezbeder. Bunun için piknik yaparken ya da bahçede, doğa içerisinde bulunurken çok fazla terlememeye özen göstermek gerekir.

Özellikle arı alerjisi olan kişilerin arı alerjisi aşısını kesinlikle vurulması gerekmektedir. Bu aşının etkisi iki üç yıl kadar sürebilmekte ve yüzde yüz başarı göstermektedir.