En İyi Şekilde Parkeler Nasıl Temizlenir?

Parkeler Nasıl Temizlenir?

Parke temizliği evde önemli noktalardan biridir. Bunun için birkaç farklı yöntemle işinizi kolaylaştıracağım.

Sıcak su ile parke temizliği

Bir kovayı sıcak su ile doldurun. Su sıcak buharlı olmak zorunda değildir, ancak sadece ılık olması gerekir. Kapsamlı, ıslak bir yıkama, birkaç ayda bir veya zemin geniş alanı çamurlu veya belirgin bir şekilde kirlendiğinde yapılmalıdır. Sıcak su çoğu zaman lamine parke temizlemenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilir, çünkü doğru yapıldığında çizgileri bırakmaz. Aynı zamanda laminantın koruyucu kaplamasına zarar verme ihtimali azdır. Çünkü su mümkün olan en hafif temizleyicidir. Bir paspas bulup ıslatın. Sünger paspasını sıcak suya batırın ve sıkarak hafif nemlendirin. Klasik bir paspas kullanabilirsiniz, ancak sünger paspaslarının doygunluk düzeyini kontrol etmek daha kolaydır. Paspas kullanmadan önce iyice sıkılmalıdır. Su birikintilerinde zemine oturmasına izin verilirse bile, su laminant zemini lekeleyebilir veya çözebilir. Bu durumda, paspas laminantta kullanmadan önce hafif nemli olmalıdır. Döşemeyi kurutun. Laminant zar zor nemli ise, hava kurumasına izin verebilirsiniz. Aksi takdirde, temiz, kuru, mikrofiber bir bezle silerek temizleyin. Aşındırıcı bir bez kullanmayın, zemini çizebilir. Su birikintilerinin uzun süre laminant üzerine oturmasına izin vermeyin.

Sirke ile parke temizliği

Sirke ve su çözeltisi hazırlayın. 1/4 bardak (60 ml) beyaz sirke, 940 ila 1000 ml sprey şişesine boşaltılır. Şişenin geri kalan kısmını sade bir su ile doldurun ve birleştirmek için iyice çalkalayın. Sirke, saf haliyle kullanılmak için çok aşındırıcıdır, bu nedenle su ile birleştirmeniz gerekir. Tüm zemini sirke ile bir kerede püskürtmeyin. Çözeltiyi nemli bir paspas veya bezle silin. Sirke solüsyonunu tabana püskürtmeden hemen sonra nemli havlu veya sünger paspası ile silin. Ayrıca yumuşak bir mikrofiber bezi de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, aşındırıcı olan paspaslar veya bezler kullanmayın.

Arap Sabunu ile parke temizliği

Bir kovayı sıcak su ile doldurun. Büyük bir kovaya kabaca 4 litre sıcak su ekleyin. Su sıcak buharlı olmak zorunda değildir, ancak sadece ılıktan biraz sıcak olmalıdır. 2 çorba kaşığı (30 ml) arap sabunu ilave edin. Sabunlar eriyip kabarcıklar oluşana kadar sabun ve su elinizle karıştırın. Ağartıcı madde veya diğer kuvvetli temizleme kimyasalları gibi aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın. Bir paspas bulup ıslatın. Sabunlu bir çözelti içine bir havlu veya sünger paspas ıslatın. Sadece hafif nemli olabilmesi için iyice sıkın. Sabunlu su, çamur, tuzlu kar botları ya da diğer büyük kirlilik şekillerine maruz kalmış zeminleri temizlerken iyi bir seçimdir.