Gebelik Dönemlerinde Anne Adaylarının En Sık Sorduğu Başlıca Sorular

Soru 1: Gebelikte mide bulantıları ne zaman başlar,  hamilelikte mide bulantısı olmamasının sebebi nedir?

Gebelikte bulantılar altıncı ve on ikinci hafta aralarında çok sık görülür ve on ikinci haftadan sonra bu bulantılar azalır. Bazı anne adaları hiç bulantısı olmadığı için endişelenir ve stres yapar. Aksine bebeğe stres yaparak zarar verebilirler. Bulantı olmaması önemli bir durum değildir. Bulantının olmamasının bebekle bir ilgisi yoktur.

Soru 2: Gebeliğin ilk haftalarındaki düşük riski ve aralıklı kanamalar, bebeği etkiler mi?

Bu durumda bir kadın doğum uzmanıyla görüşmekte fayda vardır. Bebeğin kalp atışları normalse eğer endişelenmemek, stres yapmamak gerekir. Böyle durumlarda stres yaparak bebeğe daha çok zarar verilebilir. Gebeliğin ilk haftalarında lekeleme şeklinde ufak kanamaların olması muhtemeldir. Doktor tavsiyesine göre, düşük önleyici ilaçlar kullanılmalı, ağır kaldırmaktan, ayakta fazla durmaktan ve yorulmaktan kaçınılmalıdır.

Soru 3: İkiz bebeklere hamile annelerde bulantı ne kadar devam eder?

Bulantı, sancı,  mide yanması gibi durumlar, ikiz bebeğe hamile annelerde diğer gebeliklere kıyasla iki kat daha fazla olur. Onikinci haftadan sonra devam eden bulantılarda endişe etmemek gerekir. Yine de bir kadın doğum uzmanına görünmede ve bebeklerin kalp atışlarını dinlemede fayda vardır.

Soru 4: Gebelikte el, ayak ve yüz şişmesi nasıl geçer, sebepleri nelerdir?

Hamilelikte el, ayak ve yüz şişmesi çok sık görülen bir durumdur fakat gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliği olmaması gerekir. Her gün kendi imkanımızla ya da bir eczaneye, aile hekimine gidip tansiyon ölçümü yaptırmakta fayda var. Bunun dışında yürüyüş yapmak da el, ayak ve yüz şişkinliklerine iyi gelebilir.  Yürüyüş yapıldığı halde şişmeler devam ediyorsa eğer bir doktora görünmekte ve idrar testi yaptırmakta fayda vardır.

Soru 5: Düşük kiloda, hafifken hamile kalmak bebeğe zarar verir mi, tehlikeli mi?

Böyle durumlarda, kişi daha önceden bir düşük yapmadıysa eğer çok fazla panik yapmamalıdır. Rutin olarak gittiği kadın doğum uzmanından yardım alınabilir. 38-40 kiloda olup da sağlıklı, kilolu doğum yapan anne adayları çok sık görülür. Gebelikte, sağlıklı, dengeli ve protein kaynaklı beslenmek gerekmektedir. Kurallara uyulduğu takdirde endişelenmemek gerekir. Düşük kiloda olmaktan ziyade endişe ve stres bebeğe daha çok zarar verir.

Soru 6: Düşük yapan anne, ne kadar süre sonra adet görür?

Düşük yaptıktan sonra ilk bir iki ay adet görülmeyebilir. Bu durum gayet normaldir. Düşük yaptıktan sonra tekrar doğum kontrolüne gider gibi doktora gitmek gerekmektedir.

Soru 7: Gebeliğin son haftalarında aşırı kilo alan, kilolu olan bebeklere ne yapmak gerekir?

Böyle durumlarda hamileliğe bağlı şeker testi yaptırmakta fayda vardır. Doğum uzmanıyla paralel bir şekilde diyet taktikleri alınabilir. Kendimizi çok fazla yormadan sık sık egzersiz yapmak gereklidir. Aynı zamanda dengeli beslenmek de önemlidir.

Soru 8: Hamileliğin ilk haftalarındaki kilo kaybı önemli midir, bebeğe zarar verir mi?

Hamileliğin ilk haftalarında özellikle altıncı ve on ikinci haftalar arasında mide bulantıları ve yanmaları fazla olduğundan dolayı iştah azalır ve haliyle kilo kaybı olur. Bu durumda endişelenmemek gerekir. Fakat kilo kaybı aşırı fazlaysa bu konuda doktora görünmekte fayda vardır. Ilk haftalarda üç dört kilo kaybetmek endişe vermesin size. Protein ağırlıklı beslenmek, ilaç tedavisi görmek faydalı olabilir.

Soru 9: Erken doğum yapanların ikinci hamileliği nasıl olur?

İlk hamileliğinde erken doğum yapan annelerin, ikinci ve sonraki hamileliklerinde de erken doğum olması kuvvetle muhtemeldir. Bu durumda stresten uzak durulmalı, son zamanlara doğru ağır işlerden kaçınılmalı, dinlenilmeli, fazla ayakta kalınmamalıdır. Kasılma, ağrı olursa ilk fırsatta doktora gidilmelidir. Çok fazla sıvı tüketilmelidir.

Soru 10: Hamilelikte kan seviyesinin düşük olması önemli midir, bebeği etkiler mi?

Bu durumda hekim kontrolü altında kan demir hapları kullanılabilir. Portakal suyu içmekte, yumurta sarısı yemekte, tavuk ya da kırmızı et tüketmekte fayda vardır.

Soru 11: Bebek hareketlerinin azalmasının sebebi nedir?

Hamileliğin ortalarında bebek hareketleri azalıyorsa eğer doktora görünmekte ve ultrasonografik ortamda bakılmasında fayda vardır. Hamileliğin sonlarında bebek hareketlerinin azalması, bebeğin bulunduğu ortamdaki sıvının azalmasından kaynaklanır. Bu durum normaldir. Rutin olarak doğum kontrol uzmanına gitmek gerekir. Suyun fazla azaldığı durumlar risklidir ve erken doğumla sezaryen olabilir.

Soru 12: Hamilelikte bebek suyunun fazla olmasının sebebi nedir, bu durum önemli midir?

Hamilelikte bebek suyunun fazla olması şekerden kaynaklanabilir, şeker testi yaptırmakta fayda vardır. Sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasına karşın detaylı ultrasona bakılabilir.

Soru 13: Kilolu kadınların gebe kalması riskli midir?

Aşırı kilolu anne adaylarının gebe kalması yerine göre risklidir. Bu durumda hamile kalmadan önce diyetisyen kontrolünde uygun kiloya gelmek için çalışılmalıdır. Protein ağırlıklı beslenilmelidir. Sık sık egzersiz yapılmalıdır. Bu durum gebeliği kolaylaştıracaktır.

Soru 14: Hamilelikte karın ağrısı ve ishal olmak normal midir, riskli midir?

Hamilelikte karın ağrısı görünen bir durumdur fakat ishal çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Kullanılan bir ilacın yan etkisi olabilir. Bu durumda hekime görünmekte fayda vardır. İshal ve karın ağrıları gece uyandırıyorsa, bu durumda ilk fırsatta kadın doğum uzmanına görünülebilir. Ayrıca gebelikte ishale sebebiyet verebilecek bir enfeksiyon kapılmış da olabilir. Bu durumda da kadın doğum ve aynı zamanda dahiliye uzmanına görünmekte fayda vardır.

Soru 15: Hamilelikte kabızlık sorununun sebebi nedir, önemli bir durum mudur?

Hamilelikte kabızlık, kan değerlerimiz için kullandığımız hapların yan etkilerinden kaynaklı olabilir. Bu durumda kan hapları doktor kontrolünde kullanılmaya devam edilmeli, kabızlık sorununa ise bitkisel çözümler aranmalıdır. Kimyasal ilaçlardan uzak durmakta fayda vardır.

Soru 16: Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur ve bebek hareketleri ne zaman duyulmaya başlanır?

Bebeğin hareketlerini anne adayları en çok on altıncı ve yirminci haftalar arasında başlar ve son haftalara kadar bu durum devam eder. Son haftalarda bebeğin içinde bulunduğu sıvı azaldığından dolayı bebek hareketleri azalır. Bebek hareketleri yirminci haftadan sonra da hissedilmiyorsa eğer doktora görünmekte fayda vardır. Bebeğin cinsiyeti ise net olarak hamileliğin onaltıncı haftasından sonra anlaşılabilir. Daha öncesinde bakılan cinsiyetlerde yanılma payı yüksektir.

Soru 17: Hamile olduğunun farkında olmadan doğum kontrol hapı kullanmak zararlı mıdır?

Sağlıklı bir doğum istiyorsak eğer normal şartlarda hamile kalmadan üç dört ay öncesinde doğum kontrol haplarını kullanmayı bırakmak gerekmektedir. Habersiz, sürpriz gebeliklerde farkında olmadan doğum kontrol hapı kullanıldığı sık görülen bir durumdur. Bu durumun kullanılan ilacın hormonel değerlerine göre değişmesine karşın bebeğe ciddi zararlar verdiği çok fazla görülmez. Ertesi gün hapı diye tabir edilen hormonal değerleri yüksek olan ilacın hamileyken farkında olmadan kullanılması durumunda da çok fazla zararla karşılaşılmamıştır fakat doktora görünmekte fayda vardır.