Gülsuyu Nerelerde Kullanılır? Gülsuyu Kullanım Alanları

Gül suyu sadece güzel kokulu değil, çok yönlüdür. Yüz toneri, saç parfümü, soğutma sisi ve keten serinletici gibi geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Gül yaprakları yenilebilir ve gülsuyu yemek dünyasında da önemli bir yere sahiptir.

Gül suyu, sabun, saç durulama ve saç dökülme spreyi gibi şeylerin suyunun bir kısmını veya tamamını değiştirmek için kullanılabilir. Bir başka not olarak, sabununuzun son rengi üzerinde çok az etkisi olacak ve kesinlikle pembe renk vermeyecektir.

Kaynatma ile Damıtma

Gülsuyunu evde yapmak için nispeten iki kolay yol vardır. En kolay ve en hızlı yolu, suda gül yaprakları (kurutulmuş veya taze) kaynatmaktır. Sonuç, kokulu, güllü bir sudur. Bu yöntem, sınırlı bir raf ömrü olduğundan çok uzun süre kalıcı olmayan tarifler ve kullanımlar için en uygun yöntemdir.

Damıtma yöntemi teknik olarak bir hidrosol meydana getirir. Aynı zamanda biraz daha zaman alıcı olsa da yapmak oldukça kolaydır ve gül hidrosolü açıktır ve çok uzun raf ömrüne sahiptir, yani daha uzun süre saklanabilir.

Gül Yaprakları Seçme Yöntemi

Yüz farklı çeşide sahip gül var. Bahçenizde güller büyütebilecek kadar şanslıysanız bunları gül pudrası yapmak için kullanabilirsiniz. Güllerinizi kendiniz seçerseniz, sabahın erken saatlerinde çiçeklerin en kokulu olduğu zaman yapın. Ayrıca güller satın alabilirsiniz, ancak bunlar organik bir kaynaktan olmalıdır. Pestisit içermeyen gül yaprakları kullanmak önemlidir, böylelikle yapmış olduğunuz gülsuyunda kimyasal barındırmamış olursunuz.

Kurutulmuş yaprakları kullanmak mümkündür.

Başka bir seçenek ise lavanta çiçeklerini kullanmaktır. Kurutulmuş yapraklar için aşağıdaki talimatları izleyin ve aşağıdaki tariflerde gülsuyu yerine lavanta suyunu kullanın.

Gülsuyu Kullanımı İçin:

Gülsuyu kullanmak için pek çok yol var. İşte bazı favorilerim.

Parfümlü Spreyler

Birçok kişi, güzellik bakımında sağlıklı seçeneklere geçiş yaptıktan sonra özlediği şey, ticari ürünlerin kokulu yönüdür. Parfümler, sabunlar ve şampuanlar için çoğu zaman bu yapay parfümler satış noktalarıdır ancak aynı zamanda bu ürünler için daha tehlikeli maddelerden biridir.

Gülsuyu, parfümlü spreylerin yerini almak için harika bir temel oluşturmaktadır. Örneğin, doğal şampuan, saçlarınızı temiz tutar ve kafa derinizdeki yağların doğal dengesini korur ancak kalıcı parfümlü kokusunu bırakmaz. Saçınıza bir çiçek kokusu dokunuşu eklemek için basit bir saç parfümü yapabilirsiniz. Parmağınızın ucu ile; bileklerinizde ve boynunuzda gül suyu da kullanabilirsiniz.

Saç Parfümü: 1 çay kaşığı saf vanilya özü ile uçucu yağlar  bir cam sprey şişesinde karıştırılmalı ve gül suyu ile üst üste doldurulmalıdır. Her zamanki gibi kurutma ve stilde olduğu gibi saçlarınızı spreyleyin. Bu ikinci (ya da üçüncü) gün saçları için de mükemmeldir. Saçlarınız biraz tazelemek için spreyleyin. Buzdolabında saklayın.

gulsuyu_nasil_yapilir

Çarşaf Tazeleyicisi: Bir püskürtme şişesine gül suyu koyarak bir çamaşır deterjanı yapın. Ayrıca birkaç damla gül veya lavanta esans yağı ekleyebilirsiniz. Akşamları yatmadan önce yaprakların üzerinde kurulayın.

Cilt bakımı

Gül tüketiminde bir diğer mükemmel kullanım da cilt bakımıdır. Gülsuyu cildi dengelemeye yardımcı olur, kızarıklık ve tahrişi azaltır, gözenekleri sıkar ve sıcak cildi serinletir ve yatıştırır.

Yüz Toniği: Gülsuyunu koyu renkli cam şişe içinde saklayın. Bir damla lavanta veya gül esans yağı ekleyin ve duş yaptıktan veya yüzünüzü yıkadıktan sonra pamuklu bir pamukla yüzünüze uygulayın.

Ferahlık Vermesi İçin: Gülsularını koyu renkte, ince bir sprey tabanı ile saklayın. Hareket halindeyken cebinizde saklayabilir veya ekstra ferahlık için buzdolabında saklayabilirsiniz. Cildi serinletmek ve tazelemek için yüzünüze sıkın.

Ruhsal İyileştirme: Gülsuyu  harika bir ruh ferahlatıcıdır. Kendinize, soğutma spreyini kullandığınız gibi uygulayabilirsiniz ve ruh halinizi yükseltmek için kokuyu içinize çekebilirsiniz. Sakinleştirici bir banyo için, banyo suyuna 1-2 bardak ilave edin.

Mutfak Kullanımı

Çaydaki: Bitki çayın tadına gül suyu ekleyin.
Güllü Yoğurt Yapımı: Bir bardak çay kaşığı gülsuyu ile başlayın ve 1 fincan yoğurt yapın ve tadının nasıl olduğuna bakın.
Limonata: Karmaşık bir lezzet arttırıcı için limonataya birkaç damla gülsuyu eklemesi yapın.

Gül Suyu Nasıl Üretilir?

Gül suları yapmak için kaynatma veya damıtma şeklinde iki farklı yol vardır. Gülsuyu Yapımı İçin Tıklayınız.