Kahverengi ve Beyaz Şeker Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kahverengi ve Beyaz Şeker Arasındaki Farklar

Şeker, sağlık bilinçliliği için sonsuz bir ikilemdir. Bir yandan, boş kalori alarak kilo almanıza neden olurken, öte yandan, şeker çok lezzetlidir. O halde sağlıklı seçimler yaparken hangi şekeri kullanmanızın daha faydalı olduğunu bilmeniz gerekir.

Ham, Kahverengi ve Beyaz Şeker Arasındaki Farklılıklar

Üç şeker şekli arasındaki farkın tam olarak anlaşılması için, şekerin nasıl yapıldığını kısaca anlatalım.

Şeker kamışı toplandığında, sularını sıkmak için öğütülür. Bu sıvı içerisinde oluşan kristaller ve bir filtreleme ve kurutma işlemi boyunca ham şeker formunda ekstrakte edilir. Bu ham kristallere ek olarak, şeker kamışı sıvısının yavaş yavaş buharlaşması, melas denilen karışımı oluşturur.

Çiğ şeker doğrudan tüketiciye satılabilir veya her iki rafineride ve melas karışımının ayrıldığı ve arıtıldığı bir rafineriye gönderilebilir. Daha sonra küpler, tozlar vb. haline getirilir. Alternatif olarak, beyaz şeker, kahverengi şeker üretmek üzere melas içine geri karıştırılabilir. Böylece kahverengi şeker elde edilir. Burada, üç şeker şekeri arasındaki esas farkın, her birinin melas içerdiği miktarından kaynaklandığını görebiliriz.

Kahverengi veya Beyaz Şekerin Sağlık Açısından Faydaları Var mı?

Teknik olarak; evet. Ama pratik olarak; hayır. Çiğ şeker kabaca% 96 sükroz ve% 4 artık bitki maddesidir. Bu nedenle herhangi bir besin değeri, en azından belirsiz veya rasgele olan küçük karbonhidrat içeriğinden alınır. Kahverengi şeker, ana besin değerinin nereden geldiği% 5-10 melas arasında olma eğilimindedir. Pek azada az miktarda kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, çinko, demir ve B vitaminlerinden oluşan melas yaklaşık% 46 sükroz ve % 3 protein içerir. Bir kısım şeker melasını kahverengi şeker yapmak için kullandığında taşınır ancak net sonuç minimumdur ve şekerin bir bütün olarak boş kalorisini dengelemek için fazla bir şey yapamaz.

Bunun bir perspektif içinde olmasına yardımcı olmak için, bir çay kaşığı kahverengi şeker sunumu yaklaşık 0.02 miligram demir içeriyor. Önerilen günlük demir alımı kabaca 8 miligramdan -1 çay kaşığının sağlayabileceğinden 400 kat daha fazladır.

Başka bir deyişle, beyaz şekerin üzerinde beyaz veya kahverengi şeker seçmek için anlamlı bir sağlık avantajı yoktur.