Kahverengi Yumurtalar ve Beyaz Yumurtalar Arasındaki Fark Nedir?

Kahverengi Yumurtalar ve Beyaz Yumurtalar Arasında Ne Fark Var? 

Yemeğe geldiğinde altın kural, kahverenginin daha iyi olmasıdır. Kahverengi ekmek, buğday makarna, kepekli krakerler, kahverengi şeker – hepsi beyaz olanlarından daha sağlıklıdır. Peki ya kahverengi yumurta içinde öyle midir?

Gerçekten bildiğiniz şey kahverengi ve beyaz yumurta arasındaki tek gerçek fark, kahverengi yumurtaların beyazlardan daha pahalıdır olmasıdır. Onların beslenme profili, kalitesi ve türü tamamen söylentilerden ibarettir.

Öyleyse bilmeniz gereken şey, kahverengi yumurtalar beyazlardan daha fazla besin toplayan şey midir? Eğer öyleyse, fiyat farkını haklı kılıyor mu? Kalori açısından gerçekten ne gibi bir farklılık var?

Araştırmalara göre: “Kahverengi ve beyaz yumurta arasındaki besin değerlerinde gerçek bir fark yok. Ancak kahverengi yumurtada Omega-3 yağ asitleri daha fazla var, ancak fark neredeyse önemsizdir.”

Beyaz yumurtalar beyaz tüylü tavuklarla beyaz veya açık renkli kulak memeleri ile kahverengi olanları kırmızı kulak kepçesi ile kahverengi tüylü tavuklar tarafından üretilir. Piyasada kahverengi olanlardan daha fazla sayıda beyaz yumurta bulunduğunu varsaymak doğru olacaktır, ancak beyaz tüylü tavukların yetiştirilmesi çok daha ucuzdur.

Kahverengi tüylü tavukların boyutu biraz daha büyük oldukları için, bu kahverengi tüylü tavuklar daha fazla yiyor ve dolayısıyla beslemek daha pahalıdır.

Beslenme değeri açısından kahverengi ve beyaz yumurta arasındaki farkı belirlemek için birçok araştırma yapılmıştır ancak şimdiye kadar çoğunluk çoğunluğun hiç olmadığına inanmaktadır. Ayrıca araştırmalarda kilo kontrolü uzmanları, kahverengi yumurtaların beyaz yumurtadan daha sağlıklı olduğuna ve protein paylarını elde etmek isteyenlerin ve aynı zamanda kolesterol ve kalori gibi şeyleri kontrol altında tutmak isteyenlerin kahverengi yumurtaları tercih etmelerinin daha faydalı olacağı yönündedir. Kahverengi yumurta sarısı rengi çok koyu olmasının nedeni, kahverengi tavukların zaman zaman bir sürü mısır ile beslenmesidir.

Dahası kahverengi ve beyaz yumurta kabuğu arasında hafif bir fark olduğuna inanıyoruz, ancak gerçekten de yoktur. Buradaki önemli nokta, genç tavukların sert kabuklu yumurta yumurtlamasıdır. Ancak bu hem beyaz hem de kahverengi tavuklar için geçerlidir.