Limonlu Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Limonlu Su İçmenin Faydaları

 1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Sisteminizdeki C vitamini seviyesi, stres altındayken seviyesi düşen ilk şeylerden biridir; bu yüzden uzmanlar, özellikle stresli günlerde ekstra C vitamini almayı önerirler.

 1. Potasyumun mükemmel kaynağıdır.

Limonların potasyum oranı yüksek olup, kalp sağlığı için iyi olduğu kadar beyin ve sinir fonksiyonları için de iyidir.

 1. Sindirime yardımcı olur.

Limon suyu, sadece sindirim sisteminizdeki toksinleri gevşeterek sağlıklı sindirimi teşvik etmekle kalmaz, mide yanması ve şişkinlik gibi hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

 1. Sisteminizi temizler.

Karaciğerinizi uyararak, enzim fonksiyonunu arttırarak vücudunuzdaki toksinleri boşaltmaya yardımcı olur.

 1. Nefesini tazeler.

Ayrıca diş ağrılarını ve diş eti iltihabını hafifletmeye yardımcı olur. Sitrik asit diş minesini aşındırabildiğinden limon suyu içtikten sonra dişlerinizi fırçalamaya devam edin veya dişlerinizi içmeden önce de fırçalayın.

 1. Cildinizde leke oluşmaz.

Limon suyundaki antioksidanlar lekeleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kırışıklıkları azaltır. Ayrıca yara izleri ve yaşlanma lekelerine de uygulanabilir ve cildinizin parlaklığını koruyacaktır.

 1. Kilo vermenize yardımcı olur.

Limonlarda açlık istekleri ile mücadelede pektin lifi bulunur.

 1. Enflamasyonu azaltır.

Düzenli olarak limon suyu içerseniz, hastalık durumlarının bulunduğu vücudunuzdaki asitliği azaltacaktır. Enflamasyonun ana nedenlerinden biri olan eklemlerinizdeki ürik asidi giderir.

 1. Size enerji desteği verir.

Limon suyu vücudunuza sindirim borusu girdiğinde enerjiyi sağlar ve aynı zamanda kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. (Limon kokusu bile sinir sisteminiz üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir)

 1. Kafeini kesmeye yardımcı olur.
 2. Viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Sıcak limon suyu viral enfeksiyonları ve boğaz ağrısını azaltmanın en etkili yoludur. Ayrıca limon suyu bağışıklık sisteminizi artıracağından, aynı anda enfeksiyondan tamamen kurtulursunuz.