Makyaj Malzemelerinin Vücuda Zararları Nelerdir?

Makyaj Malzemelerinin Vücuda Zararları Nelerdir?

Uzmanların da araştırmalarına göre periyordik olarak makyaj yapan bir kadın bir çok kimyasalı sürekli olarak üzerinde bulunduruyor ve cildinin erken yaşlanmasına aynı zamanda da vücudunun da yıpranmasına sebebiyet veriyor. Neredeyse her kadının çok sık kullandığı şampuan, ruj, oje, parfüm, deodorant, vücut losyonu, saç spreyi ve fondöten gibi maddelerin zararlarına baktığımız zaman insanın içi ürperiyor.

Şampuanın zararları nelerdir?

Şampuan seçerken ne kadar organik olduğuna çok dikkat etmek gerekir. Ne kadar az kimyasal içeriyorsa bir şampuan bizim için o kadar iyi olacaktır. Şampuanın bünyesindeki kimyasallar kişide tahriş, kaşıntı ve kalıcı göz hasarına kadar ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Farın zararları nelerdir?

Makyajın vazgeçilmezlerinden olan far, kişiye vermesi kuvvetle muhtemel olan hasarlarla bizleri korkutuyor. Bünyesinde 26 adet kimyasal barındıran far başlıca, kanser, hormonal bozukluk, kısırlık ve organlarda tahribata kadar vücuda bir çok zarar verebiliyor.

Rujun zararları nelerdir?

En fazla kullanılan makyaj malzemesi olarak listenin başında olan ruj, bünyesindeki Polimetilmetakrilat adlı kimyasal ile vücuda ciddi zararlar verme ihtimali olan makyaj malzemeleri arasındadır. Ayrıca rujun bünyesinde toplamda 33 adet kimyasal bulunmaktadır. Ruj, doktorların en çok karşılaştığı alerji ve kanser hastalığını tetiklemektedir.

Ojenin zararları nelerdir?

Sevimli olduklarını düşünüp küçük kız çocuklarımızın bile parmaklarına sürdüğümüz ruj, içerdiği kimyasalları göz önünde bulundurunca aslında o kadar da sevimli olmadığını gösteriyor. Bünyesinde toplamda 31 adet kimyasal bulunduran ruj, doğurganlığı azaltabiliyor ve kısırlığa sebebiyet verebiliyor. Ayrıca gebelikte oje kullanılmaması gerekmektedir. Hamilelikte oje kullanmak bebek gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir.

Parfümün zararları nelerdir?

Kadın erkek, genç yaşlı neredeyse herkesin kullandığı parfüm, bünyesindeki toplamda ikiyüz elli adet kimyasalla etrafına tehlike saçmaktadır. Yeryüzünde milyarlarca insanın parfüm kullandığını ve bunların milyonlarcasının aynı anda havaya parfüm sıktığını düşünürsek bu kimyasallar çok tehlikeli hale gelmektedir. Parfümün bünyesindeki en tehlikeli kimyasal madde Benzaldehitdir. PArfüm kullanmak başlıca, ağız, göz ve boğazda tahrişe aynı zamanda mide bulantısı ve böbrek hastalıklarını da tetiklemektedir. Kimyasal kokular kullanmak yerine parfüm alırken daha organik esanslar almaya dikkat etmemiz gerekir. Özellikle çocuklardan ve bebeklerden parfümü kesinlikle uzak tutmalıyız.

Saç Spreyinin zararları nelerdir?

Makyaj yapan ya da yapmayan neredeyse bütün kadınların en çok kullandığı malzemeler arasındaki saç spreyi, alerjiye, göz bozukluklarına, solunum yollarında tahrişe kadar bir çok rahatsızlığa sebebiyet vermektedir.

Fondötenin zararları nelerdir?

Bünyesinde toplamda yirmidört adet kimyasal barındıran fondöten, güzelleştirdiğini kadar da bize zarar vermektedir. Fondöten alerji ve kanser hastalığını tetikleyen başlıca maddeler arasındadır.

makyaj-malzemelerinin-zararlari

 

2 Responses

  1. zeynep azra dedi ki:

    makyajdan soğudum bundan sonra MAKYAJ yok

  2. Ahsen hilal dedi ki:

    Ben cede artık makyaj yapmanın kötü birşey olduğunu öğrendim. Artık makyaj yok 🙂