Secret.ɢoogle.com You are invited! Spam’den Kurtulma Yolu

Geçtiğimiz 2 hafta içinde, Google Analytics Spam – dil spam’inin yeni bir dalgasına şahit oluyoruz ve bu yazıda bunun ne olduğunu, nasıl olduğunu ve GA hesaplarınızı (bir ölçüde) nasıl koruyacağınızı ana hatlarıyla anlatacağım. Tıpkı 2016 ABD başkanlık seçimlerinde oylar dolaşıp, şu mesajı içeriyordu: 8 Kasım’da görmeye başladık.

Secret.ɢoogle.com You are invited! Enter only with this ticket URL. Copy it. Vote for Trump!

Yukarıdaki metin, genellikle dil bilgileri için ayrılmış olan boyutta gösterilir. Bu tür bilgiler, “en”, “en-gb”, “en-us”, “es”, “fr” vb. Gibi kısa kısaltmalar şeklinde çoğu tarayıcı tarafından otomatik olarak GA’ya gönderilir.

Ayrıca, birden çok alan adı, abc.xyz, brateg.xyz, budilneg.xyz, begalka.xyz, bezlimitko.xyz, bukleteg.xyz, boltalko.xyz, biteg.xyz ve diğerleri gibi kaynak / ortam olarak listelenen yönlendirme spam ile birleştirilir. Bu nedenle, muhtemelen Google Analytics “rapor ana sayfasında” belirgin bir yerleşim olması nedeniyle kullanıcının yönlendirdiği sahte yönlendiren alanlarına ve dil raporuna dikkat çekmeye çalışan iki yönlü bir saldırıdır:

Google Analytics’te Dil Spamı ne kadar büyük?

Spam göndericilerinin yapay olarak oluşturduğu trafik de dikkat çekicidir çünkü gördüğümüz normal yönlendirme spam’inden farklıdır – bir “ortalama” sıçrama oranı vardır, 2.5 sayfadan / oturumdan daha fazla ve ortalama çok uzun bir ortalama kaydeder. Oturum süresi  20 dakikadan fazla:

Yeni oturumların çok yüksek bir yüzdesine ve dolayısıyla hemen çıkma oranı ve sayfa / oturum ve ortalama süreyi sırasıyla 1.00 ve 0:00: 00’a yakın olan normal yönlendirme spam trafiğinden farklıdır.

Bunun haricinde, GA’daki dil spam trafiği dalgası Linux’ta Firefox 49.0, hiçbir flash sürümü ve endüstri ortalama ekran çözünürlüğü ve tarayıcı boyutu gibi görünmüyor.

Google Analytics Dil Spamini Nasıl Kaldırırım?
Her şeyden önce – GA tarafından kaydedildikten sonra veriyi değiştirebilir veya düzenleyemezsiniz, bu nedenle bu trafiği raporlarınızdan kalıcı olarak silmek mümkün değildir (bu berbattır, biliyorum, ama öyle). Ardından yapabileceğiniz iki şey var – Spamlerin raporlarınıza girmesini engellemek ve gelişmiş segmentleri kullanarak raporlama yaparken spam filtresini filtrelemek. Birincisi, Google Analytics görünümlerinizde kalıcı bir değişikliktir ve yalnızca uyguladığınız andan itibaren geçerlidir. İkincisi esnek, geriye dönük bir çözümdür, ancak her seferinde gelişmiş segmenti raporlarınıza uygulamalısınız.

Gelecekteki spam’ı engellemek söz konusu olduğunda, ona yaklaşmanın iki yolu vardır. Yalnızca birkaç web siteniz varsa, aşağıda açıklanan manuel çözüm, Google Analytics istatistiklerinizi iyi bir zaman dilinde dil spaminden arındırmak için yeterli olacaktır. Yine de tavsiye spam’iyle çok fazla yardımcı olmaz.

Bununla birlikte, kendiniz veya müşterileriniz için birçok farklı manzaraya sahip birden çok siteyi yönetiyorsanız, daha ölçeklenebilir bir çözüm uygundur. Sunduğumuz Otomatik Spam Filtreleri anti-spam aracı, size yönlendiren spam, dil spam’i, olay spam’i vb. Onlarca, yüzlerce, hatta binlerce Google’ı engelleyen tam otomatik bir set-and-forget çözümü sunduğu için böyle bir seçenektir Analytics görüntülemeleri. Anti-Google Analytics spam aracımız bir anti-virüs yazılımı ile çok benzer çalışır – çoğu spam’ı hızlı ve ölçekte engellemenize yardımcı olur. 3 Google Analytics mülkü için aracın 14 günlük ücretsiz deneme sürümüne kaydolabilirsiniz (kredi kartı gerekmez).

Görünüm Seviyesi Filtresiyle Spam’ı Engelleyin
Görünüm düzeyinde bir filtre oluşturmak oldukça basit, ancak bunun ileriye dönük kalıcı bir değişiklik olduğuna dikkat edilmelidir; bu nedenle, özellikle görüntü filtreleri ile daha önce karşılaştığınız deneyime sahipseniz dikkatli olun. Önerdiğim filtre, dil boyutunun 12 veya daha fazla simge içerdiği tüm trafiği (isabetler) filtrelemeyecek. Tarayıcılar tarafından gönderilen yasal dil ayarlarının çoğu 5-6 semboldur ve bu alanda nadiren bu alanda 8-9 sembolik bir trafik bulunduğundan, dil spamini filtrelemelidir.

Buna ek olarak, dil alanında kullanılmak üzere geçersiz olan, ancak bir alan adı oluşturmak için kullanılan semboller (veya “gizli google com”, “gizli, google, com” gibi) , “Gizli! Google! Com”), bu yüzden de bunları hariç tutabiliriz.

Sonuç olarak, kullanacağımız normal ifade şöyle görünür:

.{12,}|\s[^s]*\s|\.|,|\!|\/

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi “Dil Spamını Dışla” filtresini oluşturmanız gerekir:

Yönetici>Görünüm>Filtre Ekle

spam_engeli_2

“Dil Ayarları” boyutuna filtre uyguladığınızdan emin olun. Yeni filtreler kurmak için Google Analytics’teki “Hesap” düzeyinde “Düzenle” erişimine ihtiyacınız var, bu yüzden ona sahip olduğunuzdan emin olun, aksi halde kurulumu göremezsiniz.

Son birkaç gündeki verileri nasıl etkileyeceğini görmek için “Filtreyi Doğrula” seçeneğini kullanabilirsiniz.

1 Response

  1. Parlak Jurnal dedi ki:

    Teşekkür ederim, ben de bu botlardan muzdaribim, deneyeceğim.