Sıcak Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sıcak Su İçmenin Faydaları

Hemen hemen tüm doktorlar, günde yaklaşık sekiz bardak içmenin ideal olduğunu söylüyorlar. Ancak çoğu insanın bilmediği, sıcak suyun normal sudan farklı olarak faydasının olduğudur. İşte sıcak su içmenin 12 faydası:

 1. Kilo Vermeye Yardımcı

Sıcak su, birkaç kilo vermeye çalışıyorsanız yardımcı olacaktır. İstediğiniz sağlıklı bir metabolizmanın korunması için de mükemmel bir yoldur. Bunu yapmanın en iyi yolu, sabahın erken saatlerinde metabolizmayı bir bardak sıcak su ve limonla başlatmaktır. Ek olarak, sıcak su, vücudunuzdaki yağ dokusunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

 1. Burun ve boğaz tıkanıklığına yardımcı

İçilen sıcak su, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısının geçmesi için doğal yoldur. Balgamı çözer ve ayrıca balgamı solunum borusundan çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca burun tıkanıklığının temizlenmesinde de yardımcı olur.

 1. Adet (regl) Krampları

Sıcak su adet krampları azaltmada de yardımcı olabilir. Su ısısı, karın kasları üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve bu da krampların ve spazmların iyileşmesine yardımcı olabilir.

 1. Vücut Detoksu

Sıcak su, vücudunuza detoks yapması için harika. Sıcak su içtiğinizde, vücut ısınız yükselmeye başlar ve bu da terle sonuçlanır. Bunun vücuttaki toksinlerin serbest kalmasına ve düzgün bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. En iyi sonucu elde etmek için içmeden önce limon sıkın.

 1. Yaşlanmayı Önler

Sıcak su içmek, cildinizin elastikiyetini artırır ve zararlı serbest radikallerden etkilenen cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Sonradan hasar görmüş cildiniz daha pürüzsüzleşir.

 1. Akne ve Sivilceleri Önler

Sıcak su, vücudunuzu derinlemesine temizler ve akneye bağlı enfeksiyonların kök nedenlerini ortadan kaldırır.

 1. Saç Sağlığı ve Canlılığı

Sıcak su içmek yumuşak, parlak saç elde etmek için de iyi bir yöntem. Saç köklerindeki sinir uçlarını onarır ve onları aktifleştirir. Bu, saçınızın doğal canlılığını geri kazanmanıza ve sağlıklı tutmanız için yararlıdır.

 1. Saç Büyümesini Artırır

Saçınızın köklerinin harekete geçirir. Sıcak su, saçların köklerini düzenli aktivitesini arttırır ve daha sonra saçınızın gelişimini hızlandırır.

 1. Kepeği Önler

Sıcak su, kafa derinizin nemli kalmasını sağlar ve kuru kafa derisine veya kepekle mücadeleye yardımcı olur.

 1. Kan dolaşımını geliştirir ve sağlıklı bir sinir sistemini teşvik eder

Sıcak su içmenin bir diğer önemli yararı, kas ve sinir aktiviteniz için önemli olan kan dolaşımınızı arttırmasıdır. Buna ek olarak, çevresindeki yağ birikintilerini parçalayarak sinir sisteminizi sağlıklı tutar.

 1. Sindirim

Sıcak su özellikle sindirim için yararlıdır. Araştırmalar, bir yemek sırasında veya sonrasında soğuk su içilmesinin, tüketilen gıdalardaki yağın sertleşebileceğini göstermiştir. Bu bağırsağınızın iç duvarında yağ birikimi yapabilir ve bu da bağırsak kanserine neden olabilir.

 1. Bağırsak Hareketleri

Sindirime iyi gelen sıcak su, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olabilir, bunun yanında bağırsak hareketlerinizi sağlıklı ve ağrısız hale getirir. Kabızlık ile ilgili kronik problemleri aşmaya yardımcı olabilir. Mideniz boşaldığında her sabah bir bardak sıcak veya ılık su tüketmeniz önerilir.