Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarçın Çayının Faydaları

1.Kan şekerini düzenler.

Araştırmalar, düzenli tarçın çayı desteğinin kan şekerini düşürdüğünü göstermiştir. Tip 2 diyabet şikâyeti olanlar için, yüksek kan şekeri sürekli takip edilmesi gerektiği içinde oldukça önemlidir. Ayrıca, bu türden koruyucu önlemler veya tedaviler, obezite veya kardiyovasküler sorunları gibi diğer ilgili durumların olasılığını düşürmenize yardımcı olabilir.

2.Kilo vermede yardımcı olabilir.

Tarçın, şeker hastalığına olan etkileri ile ilişkili olarak vücudun daha az yağ depolamasına yardımcı olabilir. Kan şekeri miktarını azaltarak, üretilen insülin miktarını da azaltır. Böylece vücudunuzun daha az yağ depolayıp yavaş yavaş kilo vermesine neden olur. Tek yapmanız gereken günde bir veya iki bardak tarçınlı çay tüketmek.

3.Düşük kolesterole yardımcı olur.

Tarçın, vücuttaki glisemi ve lipid seviyeleri üzerinde kanıtlanmış bir etkiye sahiptir. Kalp sağlığı ile ilgili problemleri olanlar için iyidir. Tarçınlı çay, LDL kolesterolü düşürerek ve “iyi” kolestrol seviyesini arttırarak, ateroskleroz geliştirme veya kalp krizi / felci geçirme olasılığını düşürebilir. Düşük kolesterol seviyeleri kilonuzu korumak ve koroner kalp hastalığını önlemek açısından da önemlidir.

4.Bağışıklık sistemini korur.

Tarçın çayında bulunan bir takım organik bileşikler antiviral, antifungal ve antiseptik etkilere sahiptir. Tarçında bulunan antioksidanlar, yabancı patojenler ve vücutta enfeksiyona veya hastalığa neden olabilecek maddeleri nötralize edebilirler. Bu, özellikle bu patojenlerden çoğunun bulunabileceği ve ortadan kaldırılacağı midede çok değerlidir.

5.Kronik hastalığı önler.

Tarçının aktif bileşeni, sinnamaldehit’in yanı sıra kateşinler, siyanürler ve diğer önemli bileşikler de dâhil olmak üzere yüksek konsantrasyonda güçlü antioksidanlara sahiptir. Bu antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize eder, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünlerini ve vücuttaki oksidatif stresin önlenmesinde idealdir. Bu, tarçın çayının bazı kanser tipleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceği yanı sıra yaşlanma sürecinde daha yaygın hale gelen kronik hastalıklara da neden olabilir demektir.

6.Sindirime yardımcı olur.

7.Beyin fonksiyonu artırır.

Araştırmalar, tarçının yalnızca beden için değil, zihin için de önemli olduğunu bulmuştur. Özellikle yaşlı nesiller arasında tarçın, bilişsel hızı artırdığı, yoğunlaşmayı ve odaklanmayı artırdığı ve hatta yeni sinir yollarının büyümesini teşvik ettiği ve Alzheimer’in ve diğer sinir koşullarının tedavisinde önemli bir bitkisel strateji olduğu biliniyor.

8.Enflamasyonu azaltır.

Enflamasyon vücudun her yerinde, ciltte veya boğazda / ciğerlerde kaşınma ve tahrişten, eklem ve kaslarınızdaki ağrılara ve ağrılara kadar pek çok formu alabilir. İçten içe, iltihaplanma çeşitli koşulların ortak bir semptomudur ve hayatı çok daha az hoş yapabilir. Tarçınlı çayın çoğu durumda iltihaplanmayı ve ağrıyı azalttığı gösterilmekte ve bu durum çeşitli koşullar için rahatlatıcı ve rahatlatıcı bir çare haline geldi.

9.Adet(regl) ağrılarını hafifletir.

Adet(regl) ağrılarını yaşayan kadınlar, hormonal seviyelerini etkilemeyen güvenilir bir çaredir.Tarçın analjezik ve antikoagülan etkileri vardır, yani adetinizin ağrısını ve krampını azaltabilir; daha ağır bir akıntıya sahipseniz, dönemin şiddetini de azaltabilirsiniz.